Acı Kaybımız: Sadi Somuncuoğlu’nu Kaybettik

Sadi Somuncuoğlu, 1 Mart 2022 (yarın) öğlen 12.00’de, TBMM önünde gerçekleşecek törenin ardından öğlen namazını müteakip, Kocatepe Camisi’nde namazı kılınacak ve ardından Aksaray ilinde defnedilecektir.


Devlet’li ve Töre’li yılların mimarlarından, büyük fikir ve devlet adamı, Millî Düşünce Merkezi’nin Kurucu Genel Başkanı ve  yeni dönemde de Şeref Genel Başkanı olan Eski Devlet Bakanımız Sadi Somuncuoğlu, bu sabah sonsuzluk yolculuğuna çıktı.

Türk milletinin başı sağ olsun!

Sadi Somuncuoğlu için 1 Mart 2022 (yarın) saat 12.00’de, TBMM’de cenaze töreni yapılacaktır. Öğle namazını müteakip, Kocatepe Camisi’nde cenaze namazı kılınacak ve ardından Aksaray ilinde defnedilecektir.

Sadi Somuncuoğlu Kimdir?

İlk ve ortaokulu Aksaray’da, lise ve yükseköğrenimini Ankara’da tamamladı. 1965 yılında “Bab-ı Ali’de Sabah” gazetesiyle yayıncılık hayatına başladı. Türk fikir sisteminin önemli isimlerinin kültür dairesinde yetişti. Daha sonra gençlik döneminde feyiz aldığı 1994-1995 Türk Ocakları’nın genel başkanlığını yaptı. 1967’de aktif siyasete atıldı. 1969 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi’nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine kadar kısa bir dönem dışında, MHP’li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü.

1967-1969 döneminde Türkiye’deki bütün fakülte ve yüksek okullarda faaliyetlerin yürütülmesi ve gençlerin eğitim ve teşkilatlanmaları için adeta bir okul görevini gören Ülkü Ocakları’nın kuruluşunda yer aldı. KÜBİTEM (Kültür Bilim ve Teknik Merkezi) bünyesinde İbrahim Metin, Halil Özyıldız gibi isimlerle birlikte Devlet Dergisini çıkardı. Ayrıca dönemin önemli yayın organlarından Töre ve Bozkurt Dergilerinin faaliyetlerinde aktif rol aldı, pek çok yazısıyla birlikte savunduğu fikirler kuşaklar boyu rehber edinildi.

1977 yılında Niğde milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçildi. Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP’ye girdi ve 1999 seçimlerinde de MHP milletvekili oldu. 57. Koalisyon Hükûmeti döneminde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Devlet Bakanı oldu. Sadi Somuncuoğlu, aktif siyasetten ayrıldıktan sonra fikir faaliyetlerine Millî Düşünce Merkezi’ni kurarak devam etti. yakın zamana kadar da genel başkanlığı görevini yürüttü. Kitap ve köşe yazılarına ağırlık verdi. Sadi Somuncuoğlu’nun yayımlanmış 7 kitabı vardır.

 

Yazar

MDM

5 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar