Ahlat’ı dünyaya tanıtan iki büyük bilim insanının hayatı TRT Avaz ekranına geliyor

Ünlü arkeolog ve sanat tarihçileri Prof. Dr. Haluk Karamağaralı ile Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı'nın hayatını konu alan "Ahlat'ta Ay ve Yıldız: Beyhan ve Haluk Karamağaralı" isimli belgesel, 23 Ağustos Salı günü TRT AVAZ ekranında yayınlanıyor...


 

Bitlis’in tarihi kasabası Ahlat’ta uzun yıllar devam eden bilimsel kazıları ve yüzey araştırmalarını başlatan Beyhan ve Haluk Karamağaralı çiftinin hayatını anlatan belgesel film, TRT Avaz kanalında yayımlanacak.

Selçuklular devrinin en önemli şehirlerinden biri olan Ahlat, sahip olduğu özellikler açısından “Kubbetu’l İslam” (İslamın Kubbesi) unvanıyla biliniyor. İlçedeki Selçuklu mezarlığında, Türk kültürü açısından büyük öneme sahip mezar taşları bulunuyor. Selçuklulardan kalan bu mezarlığın İslam dünyasındaki en büyük, dünyada ise sayılı büyük tarihî mezarlıklardan biri olduğu biliniyor.

Ahlat’da ilk arkeolojik çalışmalar, 1968 yılında yaptıkları yüzey araştırmalarıyla Prof. Dr. Haluk Karamağaralı (1923-2009) ve eşi Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı (1934-2008) tarafından başlatıldı. Prof. Dr. Haluk Karamağaralı’nın bilimsel başkanlığını yürüttüğü Ahlat kazıları ise, 1969’da başladı ve 1991 yılına kadar devam etti. Büyük mücadeleler vererek Türk sanatı ve mimarisinin bilinmeyen bazı yönlerini gün ışığına çıkaran iki bilim insanının bu çalışmaları sonucunda Ahlat, bilim çevreleri tarafından keşfedildi, dünya çapında şöhrete kavuştu.

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nakış Karamağaralı, ailesinin ömrünü vakfettiği ve Ahlat’ın tanınmasını sağlayan bu çalışmalara ve paha biçilmez emeklere sahip çıkarak onların adını yaşatmaya çalışıyor.

TRT Avaz Televizyonu tarafından çekimleri Ahlat’ta yapılan ve Karamağaralı çiftinin hayat hikâyesini konu alan “Ahlat’ta Ay ve Yıldız: Beyhan ve Haluk Karamağaralı” isimli belgesel film, 23 Ağustos Salı günü saat 20.30’da TRT Avaz kanalında izlenebilir.

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar