AKP’nin kariyer diplomatları tasfiye planı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

_______5 Mart 2019_______

AKP’nin kariyer diplomatları tasfiye planı

Paylaş:

AKP’nin kariyer diplomatları tasfiye planı

Macaristan ve Pakistan büyükelçilikleri de yapmış olan Emeklli Büyükelçi Kemal Gür Cumhuriyet gazetesinde önemli bir makale kaleme aldı.

Yazıda Selçuklu ve Osmanlı’dan  bu yana, kesintisiz bir süreçte edinilen devlet tecrübesinin terk edildiği vurgulanmakta. “… kendini devlet işlevi ve görevleri konusunda geliştirmemiş, devletin işleyişini kavramamış ‘kurum dışından büyükelçilerin'” bu kurumsal hafızanın kaybına sebep olduğuna işaret edilmekte.

Büyekelçi Gür, kariyer diplomat geleneğinin terk edilerek partili diplomat oluşturmaya doğru giden stratejiye “Bu yöndeki idari ve yasal değişiklikler 2002’den bu yana yapılmaktadır.” cümlesi ile dikkat çekiyor.

İkinci Viyana’dan 1921’e kadar süren geri çekilme ve kaybedilen koca bir imparatorluğun kaybının yarattığı travmayı hatırlatan Büyükelçi, Üç asır boyunca zulme ve tasalluta uğramış, kapitülasyon boyunduruğu görmüş, ihaneti tatmış,” bir milletin devleti olarak “dış politikamızın gelenekleri işte bu etkenlerin ışığında şekillenmiştir.”  diyerek “Geleneklerimize Horasan erleri(nin) el”  verdiğini yazıyor.

Bugün yapılanlarla,  “kurumsal hafıza ve kültüründen beslenmemiş, diplomasi tarihi hakkında fikri olmamış, diplomasinin hukuksal dayanağını teşkil eden uluslararası mevzuat ve teamülle hiçbir irtibat tesis etmemiş büyükelçiler(in) Dışişlerini bu köklü gelenekten uzaklaştırdığını belirtiyor.

Yazının tamamını okumak için  http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1277903/AKP_nin_kariyer_diplomatlari_tasfiye_plani.html  tıklayınız

Paylaş:
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!