Aliyev antlaşma imzalandığını duyurdu

9 Kasım'da Aliyev, Putin ile video konferans yoluyla görüştü ve karşılıklı olarak Karabağ üzerine vardıkları antlaşmayı imzaladı.  10 Kasım gece saat 02.00'de ulusa sesleniş konuşması yapan Aliyev, antlaşmanın maddelerini halka duyurdu.


9 Kasım’da Aliyev, Putin ile video konferans yoluyla görüştü ve karşılıklı olarak Karabağ üzerine vardıkları antlaşmayı imzaladı. 

10 Kasım Türkiye saati ile gece saat 02.08’de ulusa sesleniş konuşması yapan Aliyev, antlaşmanın maddelerini halka duyurdu. Buna göre: 

  1. 10 Kasım’dan itibaren ateşkes ilan edilecek. 
  2. 20 Kasım’a kadar Ağdam, Azerbaycan’a iade edilecek. 
  3. Laçın koridoruna ve temas bölgelerine Rus barış gücü konuşlandırılacak. Bu güç 1960 asker, 90 zırhlı araç ve 380 araçtan oluşacak. 
  4. Rus barış gücü, Ermeni askerlerinin çekilmesine paralel olarak bölgeye gelecek. Görev süresi 5 yıl olacak. Taraflardan biri süre bitiminden 6 ay önce feshetmek istediğini bildirmediği takdirde süre otomatikman 5 yıl daha uzayacak. 
  5. Azerbaycan ve Ermenistan’ın antlaşmasını sağlamak için bir Barış Merkezi kurulacak. 
  6. Ermeni güçleri 15 Kasım’a kadar Kelbecer’i, 1 Aralık’a kadar Laçın’ı Azerbaycan’a terk edecek. Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında Laçın üzerinden bağlantı koridoru kurulacak. Koridoru Rus barış gücü kontrol edecek. Koridor Şuşa’dan geçmeyecek, yeni yol inşa edilecek. Azerbaycan koridorun güvenliğini garanti edecek. 
  7. İç mülteciler, topraklarına geri dönecekler. 
  8. Esir ve naaş mübadelesi yapılacak.
  9. Bölgedeki bütün ekonomik ve ulaşım ilişkileri restore edilecek. Azerbaycan ana toprağı ile Nahçıvan bölgesi arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak. Bunun için yeni yol yapılacak. Ermenistan koridorun güvenliğini garanti edecek. Koridor Rus sınır muhafızlarının gözetiminde olacak. 

Aliyev, konuşmasında Paşinyan’ın antlaşmayı kameralar önünde imzalamak istemediğini, onun için henüz imzalamadığını, ama imzalayacağını duyurdu. 

 

Kaynak: İlham Aliyev’in Az TV’deki ulusa sesleniş konuşması. 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.