Şam’daki büyükelçi BOP koordinatörü! – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

_______11 Ağustos 2011_______

Şam’daki büyükelçi BOP koordinatörü!

Milli Düşünce Merkezi
Paylaş:

Tayyip Erdoğan, “Suriye’deki gelişmeleri önümüzdeki günlerde de yakından izlemeye devam edeceğiz. Büyükelçimiz Hama’ya gitti. Hama’dan tankların çıkmaya başladığını söylediler. Tabii ki girişimin olumlu netice vermesi bakımından çok çok önemli. Şurada 10-15 günlük süre içerisinde bunlar tamamıyla gerçekleşsin ve Suriye’de reform sürecine yönelik adımlar bunun ardından atılsın” dedi.
Hama’daki AFP muhabiri, askerleri taşıyan 40 kadar aracın kentten çekildiğini bildirdi.
Bu arada Türkiye’nin Şam Büyükelçisi’nin uzun süreden beri Ömür Onhun olduğu da gözümüze takıldı.
Onhun’un Şam Büyükelçiliği, Türkiye’nin tamamen Amerikan politikalarının, hatta Büyük Orta Doğu Projesi’nin taşeronluğunu yaptığının önemli bir delilidir.

***

30 Nisan-1 Mayıs 2005 günlerinde, Topkapı’daki Eresin Otel’de “Uluslararası İslam Dünyası Sivil Toplum Örgütleri Toplantısı” düzenlendi! Arap Basını, bu toplantıyı, aslında “Türk Dışişleri Bakanlığı Büyük Orta Doğu Projesi Genel Koordinatörü” Ömür Onhun’un düzenlediğini belirtiyor ve bu konudaki bilgileri Amerikan basınına dayandırıyordu.
Arap basınının doğru yazdığını, Anadolu Ajansı’nın 16 Mart 2005 tarihli bir haberinden öğrenmiştik.. Haberde aynen şöyle deniliyordu:
 “Dışişleri Bakanlığı Geniş Orta Doğu Girişimi Koordinatörü büyükelçi Ömür Onhun, Orta Doğu’daki halkların güven ve refah beklentilerinin şüphe götürmez olduğunu belirterek, ‘Ancak bölge ülkelerinin liderlerinin özgürlük anlayışı henüz kemale ermemiştir’ dedi. Işık Üniversitesi ve Demokratik İlkeler Derneği’nce, üniversitenin Maslak Yerleşkesi’nde düzenlenen ‘Büyük Orta Doğu Projesi’konulu panelde konuşan Onhun, dış politikada sadece hükümetlerin çabasının yeterli olmadığını, sivil toplum örgütlerinin de katkısının önemli olduğunu söyledi.
Emekli büyükelçi Emre Gönensay da ‘Büyük Orta Doğu Projesi’nde demokrasiyle İslam’ın birarada yaşayacağı bir model düşünülüyor. Buna en güzel örnek de Türkiye’ dedi.”

***
Yazının devamını aşağdaki link üzerinden okuyabilirsiniz

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=19345

Paylaş:

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları