Araptan dost kurttan post olmaz

Suudi’ler, paralarının gücüyle Türk ulusunu Atatürk’ten uzaklaştıracaklarını sanmışlar ama yanıldıklarını geç de olsa anlamışlardır.


Paylaşın:

Sevgili Okurlar,

Fenerbahçe – Galatasaray arasında Riyad’da oynanacak olan kupa maçının iptal edilmesi, Suudi Arabistan’a yönelik  yerinde  bir  tepkidir.  Süper Kupa öncesinde Arap yetkililer, 4 konuda izin vermeyerek skandala yol açmışlardır. Bunlar; Atatürk Posteri, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh Pankartı, Atatürk Tişörtü ve İstiklal Marşı’dır.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 17. defa düzenlenen Turkcell Süper Kupa finalinde Galatasaray ile Fenerbahçe  karşılaşacaktı. TFF’nin 2006’dan bu yana düzenlediği ve eski Cumhurbaşkanlığı Kupası formatında oynanan organizasyon, geçen sezonun Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası kazananı Fenerbahçe arasında  Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Al-Awwal Park‘ta (Kral Suud Üniversitesi Stadyumu) yapılacaktı.

Maçın  yapılmaması  yerinde bir davranış olmuştur.

Süper Kupa final karşılaşması öncesi, Suud yetkililerin her iki takım oyuncularının Atatürk portresini taşıyan 100. yıl formalarıyla ısınmaya çıkmalarını, Fenerbahçe’nin seremonide Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh! sözlerinin yazılı olduğu, Galatasaray’ın “Ne mutlu Türküm diyene! pankartıyla katılmalarını engellemeleri kabul edilmemiştir. Suudi’ler, paralarının gücüyle Türk ulusunu Atatürk’ten uzaklaştıracaklarını sanmışlar ama yanıldıklarını geç de olsa anlamışlardır.

Bu kapsamda çok önemli bir konuya da dikkat çekmek istiyorum. İslam Zirvesi için  16 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’ye  gelen Suudi   Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz yüzyıllık Türk devlet geleneğinin protokol kurallarını yıkarak  Anıtkabir’i ziyaret etmemiştir. Oysa Ankara’ya gelen tüm liderler Anıtkabir’i ziyaret etmeden Türkiye’den ayrılmamışlardır.

Bu vesile ile MİSAK’ta (Milli Strateji Araştırma Kurulu)  20 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan yazımı tekrar hatırlatmak isterim.

Buraya tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz.

Yazar

Rıdvan Karluk

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar