Ayşe Sucu: Öfkeyle yoğrulan bir İslam ve Müslümanlık dünyaya ne verir?

Sözcü gazetesi yazarı Ayşe Sucu bugünkü yazısında Millî Düşünce Merkezi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Şiddet ve Çözüm Yolları" sempozyumuna da atıf yaparak 'din ve şiddet' konusunu ele aldı.


“Geçen hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Milli Düşünce Merkezi’nin birlikte gerçekleştirdiği “Türkiye’de Şiddet ve Çözüm yolları” başlıklı sempozyuma konuşmacı olarak davet edildim. İki gün süren etkinlikte önemli konu başlıkları tartışıldı. Milli Düşünce Merkezi, tüm sunumları, ileride bildiri kitabı olarak yayınlayıp Türk halkının istifadesine sunacak. Bu toplantıda benim konuşmam “Din ve Şiddet” üzerineydi.

Din ve şiddet yan yana gelmemesi gereken iki kelime; ancak büyük fotoğraf dinlerin bağlılarının şiddet konusunda masum olmadıklarını söylüyor. Son tahlilde siyasi ve ekonomik çıkarlar amaç teşkil etse de dinlerin bağlıları, tarih boyunca, kutsal kitaplarını bahane ederek, çeşitli düşmanlar yaratmaktan çekinmemişlerdir. Nitekim, Eski Roma ve Yunan dini mensuplarına karşı yürütülen katliamlar, vadedilmiş topraklar için yapılan mücadele, Haçlı Seferleri, Engizisyon mahkemeleri, yüzyıllar boyunca süren mezhep savaşları, Orta Çağ Avrupa’sında yaşanan cadı avları-aforozlar-bekaret kemerleri, Kuzey Afrika’da Hristiyanlaştırma faaliyetleri, Filistin’de uzun yıllardır süren mücadele, terör ve şiddetin her türlüsünün yaşandığı örneklerdir. Müslümanların tarihi de övünülecek bir tablo arz etmiyor; malumunuz mezhepler tarihi ile ilgili köşe yazılarımda bu konuyu ele aldım.”

Yazının devamını okumak için tıklayınız. 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar