Azerbaycan Yalanları

Türkiye’de bazı merkezler her fırsatı Azerbaycan aleyhine kamuoyu oluşturmak için kullanıyorlar. Fransız parlamentosunda sözde soykırım yalanına karşı çıkmayı suç haline getiren faşist yasa tasarısının kabul edilmesi sonrasında bu merkezler Bakü’nün  Paris’e gereken tepkiyi göstermediği yalanını yaymaya başladılar. Ne yazık ki bu yalanlara inanan yahut yalan olduğunu bilerek yer veren AKP Hükümeti yandaşı gazeteler kardeş Azerbaycan […]


Paylaşın:

Türkiye’de bazı merkezler her fırsatı Azerbaycan aleyhine kamuoyu oluşturmak için kullanıyorlar. Fransız parlamentosunda sözde soykırım yalanına karşı çıkmayı suç haline getiren faşist yasa tasarısının kabul edilmesi sonrasında bu merkezler Bakü’nün  Paris’e gereken tepkiyi göstermediği yalanını yaymaya başladılar. Ne yazık ki bu yalanlara inanan yahut yalan olduğunu bilerek yer veren AKP Hükümeti yandaşı gazeteler kardeş Azerbaycan hakkında olmadık ve gerçeği ifade etmeyen yalanlar yayınlıyorlar. Oysa, daha yeni Bakü’yü ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dahil birçok yetkili ile görüşen MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan çok farklı bilgiler veriyor. 
Sinan Oğan ile görüştüm ve kendisinden temasları ile ilgili bir bilgi notunu kamuoyu ile paylaşmak amacı ile rica ettim. İşte sayın Oğan’ın bilgi notu: “Geçen hafta benim de üyesi olduğum Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu yönetimi olarak Azerbaycan’a yaptığımız ziyaret kapsamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Azerbaycan Parlamento Başkanı Sayın Oktay Esedov, Kafkasya Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Sayın Allahşükür Paşazade, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Sayın Elmar Memmedyarov, Azerbaycan Diaspora Bakanı Sayın Nazım İbrahimov, Azerbaycan Parlamentosu Dış İlişkiler ve Parlamentolararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Sayın Samed Seyidov ve komisyon üyeleri, Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Azerbaycan Başkanı Nizami Caferov ve grup üyeleri, TÜRKPA Genel Sekreteri Ramin Hesenov ve üyeler, Azerbaycan’ın bazı STK yöneticileri ve basını ile geniş görüşmeler yaptık ve hepsinin desteğini bizzat gördük.” 
Peki Bakü bu konuda somut adımlar atmış mı? Sinan Oğan Bakü tarafından atılan somut adımları da şöyle özetliyor:
“1. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Fransa’nın bu girişiminin yanlış olduğu ve Azerbaycan-Fransa ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini bildiren bir açıklama yapmıştır.
2.  Azerbaycan Parlamentosu iki gün süren özel bir oturum yapmış ve 125 milletvekilinin tamamının imzasıyla Fransız Senatosu’na bir mektup ile müracaat edilmiştir.
3. Azerbaycan Parlamentosu Dış İlişkiler ve Parlamentolararası İlişkiler Komisyonu olarak Fransız Senatosu’na müracaat edilmiştir.
4. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı bu konuda özel bir açıklama yapmıştır.
5.  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Fransa’nın Bakü Büyükelçisini Bakanlığa çağırarak bu tasarının Senato’dan geçmesi durumunda Azerbaycan-Fransa ilişkilerinin bundan olumsuz etkileneceği şekilde diplomatik lisanda ağır sayılabilecek bir lisanla Fransız Büyükelçisi uyarılmıştır.
6.  Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisine Türkiye’nin Paris Büyükelçisi ile beraber Senatoya gitmesi ve bu konuda çalışması talimatı verilmiştir, 
7.  Kafkasya Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade Sarkozy’e mektup yazmıştır,
8. Azerbaycan’ın Fransız Senatosundaki iyi ilişkiler içerisinde oldukları senatörler ile ilişkiye geçerek Senato’da hayır oyu kullanmaları yönünde söz almalar,
9. Azerbaycan’daki STK’ların Fransa Büyükelçiliği önünde yapmış oldukları mitingler,
10.  Azerbaycan’ın Fransa’daki 5 derneğinin Pariste yapmış olduğu gösteriler ve Türk lobisi ile beraber yürüttükleri çalışmalar,
11. Azerbaycan’ın Kiyev’deki diaspora temsilcilerinin Fransa Büyükelçiliği önündeki gösterisi,
12.  Azerbaycan’ın değişik siyasal partisi, STK’ları ve basının bu konudaki duyarlı açıklama ve yayınları,
13. Çeşitli milletvekillerinin açıklamaları ve girişimleri
14. Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi’ndeki milletvekillerinin konsey toplantısındaki konuşmaları,
15. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in Türk cumhuriyetleri nezdindeki girişimleri,
16.  Bazı Fransız şirketlerinin değişik ihalelerden dışlanması ve daha çoğaltılabilecek diğer örnekler gösterilebilir.” 
Bakü’nün yaptıkları bununla mı sınırlı? Hayır başka adımlar da var. Ancak Sinan Oğan şimdilik bunların gizli kalmasında fayda olduğunu düşünüyor. Zaten Bakü’de Türk Heyetine bu konularda bilgi vermesine rağmen dışarıda çok konuşulmasına izin vermiyor. Anti-Azerbaycan lobinin ve onların yaydığı yanlış bilgilerin tuzağına düşenlerin Türkiye’de gündeme taşıdığı bir husus da Bayan Aliyev’in neden Fransa-Azerbaycan dostluk grubu başkanlığından çekilmediği? Bu soruyu soranların önce cevaplaması gereken soru, Büyükelçimizi önce geri çektiniz sonra temas gerektiği için yolladınız. Demek ki temas da gerekiyor. 
Bir laf vardır. Askere düşman olan düşmanın askeri olur. Ne güzel bir laftır. Bakü’ye düşman olan Erivan’ın askeri olur diye de çevirebiliriz. Bu günlerde  “Hepimiz Ermeniyiz”  sloganı revaçta olduğuna göre demek ki Türkiye’de bazıları için sıkıntı yok bu konularda. Allaha şükür Bakü’yü hâlâ Türkler yönetiyor.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar