Bayramınız kutlu olsun!

Yüce Türk Milletinin Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, silah arkadaşlarına ve Millî Mücadele yoluna varını, yoğunu, canını, cananını vermiş tüm şehitlerimize Yüce Tanrı'dan rahmet dileriz.


Bugün 19 Mayıs. Atamızın “benim doğum günüm” dediği, Türk Milletinin ise derin uykudan uyanıp karanlığı parçalamaya azmettiği gün. 

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk nasıl bir kararlılıkla yola çıkıp meşaleyi yaktı ise ilkelerini sahiplenenler de o ateşi yüreğinde hissediyor ve yoluna o şekilde devam ediyor. Asla yaşlanmayan o ruh sayesinde tüm saldırılara dayanıyor, direniyor ve çetin bir mücadele veriyor. 

Karanlıkların dayatıldığı günlerden geçerken mücadelemize ışık olması adına, Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençliğe Hitabe”sini hatırlatmak isteriz. 

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa Kemal Atatürk 

Yüce Türk Milletinin Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve Millî Mücadele yoluna varını, yoğunu, canını, cananını vermiş tüm şehitlerimize Yüce Tanrı’dan rahmet dileriz. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun.

Yazar

MDM

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar