“Bir Zamanlar Kıbrıs” televizyon dizisi, 1 Nisan’da Başlıyor

Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesini konu alan ve gerçek olaylara dayanan “Bir Zamanlar Kıbrıs” isimli dizinin ilk bölümü, 1 Nisan Perşembe akşamı TRT 1’de seyirci ile buluşuyor.


Senaryosu gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanan  dizinin senaryosu, Emre Özdür ve Başar Başaran tarafından hazırlanıyor.

TMC Film yapım şirketi tarafından hazırlanan dizinin çekimleri Kuzey Kıbrıs’ta yapılıyor. Dizinin yapımcılığını Erol Avcı, yönetmenliğini ise Hakan İnan üstleniyor.

Dizinin ilk bölümünde olaylar, 1963 yılında başlar. Tüccar Selçuk Dereli’nin ailesi. adadaki diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Aile fertleri birbirinden ayrı düşer. Adada Kanlı Noel olarak bilinen olaylar başlamıştır. Adadaki Türk toplumunun ileri gelenlerinden Rauf Denktaş’ın önderliğinde Kıbrıs Türkleri varoluş mücadelesi verirken, Türkiye’den Ankaralı kod adlı bir kişi gizli görevle adaya gönderilir.

Kalabalık bir oyuncu kadrosunun bir araya geldiği dizinin başrollerini, Serkan Çayoğlu, Ahmet Kural, Pelin Karahan, Devrim Saltoğlu, Gülper Özdemir ve Tayanç Ayaydın paylaşıyor.

Dizide, Kıbrıs Türklerinin lideri Rauf Denktaş’ı, oyuncu Devrim Saltoğlu canlandırıyor

 

1 Nisan Perşembe akşamı TRT 1 kanalında ilk bölümü başlayacak olan “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin ilk tanıtımı bu bağlantıdan izlenebilir.

Kaynak: https://www.trthaber.com/trtden-haberler/bir-zamanlar-kibris-1-nisanda-trt-1de-278.html (21/03/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar