Birleşmiş Milletlerden Uygur Raporu

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Uygurlara yönelik soykırım politikalarının arttığı günümüzde bir rapor da BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden geldi.


Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygurlara yönelik soykırım politikalarının arttığı günümüzde bir rapor da BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden geldi.

Raporda Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına ve sözde aşırıcılıkla savaş adı altında yapılan uygulamalara yer veriliyor. Sebepsiz yere hücreye atmaktan hürriyetleri başka yollarla kısıtlamalara kadar farklı insan hakları ihlallerine yer verilen raporda Çin’e bu uygulamalara son vermesi çağrısı yapılıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, gittikçe büyüyen ekonomisi ile dünyada önemli bir oyuncu olmaya giderken Doğu Türkistan Türkleri üzerindeki baskısı artıyor. Çin’in Doğu Türkistan politikaları son yıllarda toptan imha hedefine yönelmiş durumda. Böyle bir ortamda ülkemizin Çin ile ilişkilerini nasıl ele alacağı önem kazanıyor. Bu konuyu daha önce gündemine alan derneğimiz de Türk-Çin ilişkileri üzerine bir rapor yayımlamıştı.

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin raporuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

MDM-MİSAK’ın Türk-Çin İlişkileri Raporuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar