Bizden Hatırlatması

Ne demek istiyorum? Başa geçerseniz, oğlunuzun, kızınızın, damadınızın, yakınlarınızın devletteki yeri otomatik değildir. Onlar bir şey olmamışlardır. Değerleri varsa bile devlete bulaştırmak tehlikelidir. Onları kenarda tutamazsanız memleketin başı belaya girer.


Ömer Sağlam dostumuz, Tayyip Bey’in Özbekistan ziyaretinde bir detaya dikkat çekmiş. Aslında detay değil, kör gözüne bile olmaz bir iş.

Oğul Bilal, heyetteymiş. Olmaz ya bir sebebe bağlıdır belki ve bu olabilir diyebilirsiniz. Fakat… Şimdi sıkı durun! Karşılamada resmî heyetin içinde sıraya girmiş. Bu kadar da değil. Hayır hayır sıraya girmemiş, sıranın başında. Yani ne demek? Heyette Tayyip Bey’den sonraki adam. En yüksek görevli. Bakanlar üstü büyük isim.

Ne diyeceğimi bilemedim derler ya. Hakikaten kan donduran bir fotoğraftır. Memleketi kendi mülkü görmenin, nepotizm denen yakın kayırmanın görülmemiş bir uygulaması. Orada böyle anlaşılır. Her yerde böyle anlaşılır.

Bendeniz hasbelkader oralarda görevlerde bulundum. Özbekistan’ın Kerimov’un kızları ve mafya arasında parsellendiği zaman orada TRT Temsilciliği’ni açtım ve bir yıl yönettim. Eğlence yerleri tamamen kızının kontrolündeydi. Mafya lideri denen üç oligark, benzinlikleri, marketleri, tekstil fabrikalarını kontrol ederlerdi. Her yerde onların eli vardı. İş yaptırmak için insanlar onlara giderlerdi. Kerimov bu yüzden oralarda lanetli bir lider gibi anılırdı.

Kırgızistan’da Askar Akayev gibi güzel insanı, kumar müptelası çocuklarının gelirlere konması perişan etti ve yıktı. En son Kazakistan’da büyük devlet adamı Nazarbayev’in nepotizminin nelere mal olduğunu gördük.

Ne demek istiyorum? Başa geçerseniz, oğlunuzun, kızınızın, damadınızın, yakınlarınızın devletteki yeri otomatik değildir. Onlar bir şey olmamışlardır. Değerleri varsa bile devlete bulaştırmak tehlikelidir. Onları kenarda tutamazsanız memleketin başı belaya girer. Düşmekten ve düşürmekten kurtulamazsınız. Çok kötü anılacağınız kesindir.

Nepotizmi dibine kadar yaşamış Özbekistan’da bu fotoğrafı vermek en hafifinden utandırıcıdır. Henüz kabuk bağlamamış yaralarını hatırlatır. Devlette bunu bilecek ve Tayyip Bey’i bilgilendirecek kimse olmadığını düşünemem. Öyleyse ört ki ölem! Buna rağmen oğlunu heyetin başına koymuşlarsa biz neyi konuşuyoruz?

Tayyip Bey, heyeti Özbekistan Cumhurbaşkanı’na tanıştırırken Bilal Bey’i hangi sıfatla takdim etti merak ediyorum. Diyelim Okçuluk Vakfı Başkanı dedi. Niçin o heyette ve niçin ilk sırada? Kenarda dursa ve resmi heyet takdim edildikten sonra görünse bir derece diyeceğim.

Devlet her şeyden önce ve sonra protokoldür. Kesinlikle protokoldür. Osmanlı teşrifatı(protokolü) güçlü bir devletti. Bundan taviz verilmezdi. Protokol rafa kaldırıldıysa bir büyük yıkımın resmi de budur.

Bizden hatırlatması.

Yazar

A. Yağmur Tunalı

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar