Boğaziçili Türkçülerden Yurt Tepkisi

Türkiye'nin çoğu üniversitesinde olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesinde bu yıl kaydını yaptıran yüzlerce öğrencinin açıkta kaldığı bilgisi aktarılıyor. Bu duruma üniversitenin Türkçü inisiyatifi olan Türk Araştırmaları Topluluğu sessiz kalmadı.


Boğaziçi Üniversitesinde geçtiğimiz yıldan beri süregelen idari koordinasyonsuzlukların bir örneği bu sefer Türk gençlerini derinden yaraladı. Türkiye’nin çoğu üniversitesinde olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesinde de bu yıl kaydolan yüzlerce öğrencinin açıkta kaldığı ve barınma hakkından mahrum kaldığı bilgisi mevcut.

Görüşme yapılan öğrencilerden alınan bilgilere göre en temel problem, kontenjanlar artırılırken okulun fizikî imkanlarının göz ardı edilmesi. Öğrencilerin açıklamalarına göre çoğu bölüm her yıl kontenjanını artırmakta ancak üniversitenin yurt imkânları asla artırılmamakta.

Cumhurbaşkanının ilgili kararnamesiyle açılan ve bu yıl öğrenci alımı yapan hukuk fakültesinin de eklenmesiyle üniversitenin öğrenci sayısının arttığını ancak bunu karşılayacak nispette yurt imkânı sağlanmadığı gelen ve teyit edilen bilgiler arasında.

İki yıl öncesine kadar şehir dışından gelen öğrencilerine yurt verme oranı neredeyse yüzde yüz olan Boğaziçi Üniversitesindeki bu soruna, üniversitedeki Türkçü gençlerce kurulan Boğaziçi Üniversitesi Türk Araştırmaları Topluluğu sesini yükseltti.

Topluluğun resmi Twitter hesabında yapılan açıklamada, kontenjan artışlarındaki sorumsuzluklar ve hazırlık eğitimi verilmek üzere tahsis edilen yeni kampüse geçişte yaşanan aksaklıkların altı çizildi.

Mezunlar derneklerinden bazıları, öğrencileri irticai yurtlara yönlendiriyor!

Boğaziçi Üniversitesi Türk Araştırmaları Topluluğunun açıklamasının devamında, Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından kurulan derneklerden birinin, öğrencileri çeşitli irticai vakıflara yönlendirdiği aktarıldı. Son söz olarak Topluluk, bu sorunu yine üniversite yönetiminin çözmesi gerektiği kanaatinde olduklarını belirtti.

Ne olmuştu?

2021 yılının ilk haftasında bir gece yarısı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan görevinden alınmış ve yerine eski AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Melih Bulu atanmıştı. Üniversitenin hiçbir bileşeni tarafından kabul edilmeyen bu siyasî atamayı takip eden günlerde, Bulu’nun akademik metinlerinde intihal izlerine rastlandığı iddialarından kısa bir süre sonra, 15 Temmuz 2021 günü Prof. Dr. Melih Bulu cumhurbaşkanınca görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanmıştı. Fakat bu değişiklik üniversitedeki tansiyonu azaltmakla kalmayarak tersi bir etki uyandırdı. Bu dönemde üniversiteye açılan yeni fakültelerin bir kadrolaşma çalışması olabileceği iddiası sık sık dillendirildi. Son olarak Boğaziçi Üniversitesinin, üniversite bileşenlerince seçilmiş bütün dekanları da görevden alındı ve emekli olmasına rağmen ders veren, dünyaca saygın öğretim üyeleri üniversiteye alınmadı. Hatta okul kartları iptal edilmek suretiyle kampüse girişleri engellendi.

Şu anda Boğaziçi Üniversitesindeki dekanların yarısına yakını üniversitede hiç ders vermemiş olup, üç fakültede  dekanlık halen dekan vekillerince geçici olarak yürütülüyor.

Yeni açılan hukuk fakültesinin dekanı, aynı zamanda cumhurbaşkanınca rektör olarak atanan fizik profesörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar