Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

Son yapılan kamuoyu araştırmaları Biden’ın önde olduğunu gösteriyor. Eğer bu tahmin gerçekleşirse ABD Türkiye ilişkileri gerginleşebilir. Financial Times gazetesi, ABD seçimlerinde Biden’ın seçileceği beklentisinin TL ve Rus rublesini olumsuz etkilediğine dikkat çekmiştir.


Bir savaş romanı olarak dikkat çeken “Çanlar Kimin İçin Çalıyor”, Hemingway’in 1940 yılında yayımlanan acıyı ve aşkı  harmanlandığı en popüler eserlerinden biridir. Fakat bugün bu romandan söz etmeyeceğim. Çünkü çanlar bizim için çalıyor. Konu  eğer hafife  alınıp 3 Kasım öncesi  önlem alınmazsa, Türk ekonomisi açısından sıkıntı yaratabilir. Haftaya yarın  çok geç olabilir. Önümüzde bir hafta var. Son yapılan kamuoyu araştırmaları  Biden’ın önde olduğunu gösteriyor. Eğer bu tahmin gerçekleşirse ABD Türkiye ilişkileri gerginleşebilir.

Ulusal anketler, bir adayın ülke genelinde ne kadar popüler olduğu konusunda iyi bir  göstergedir. Ancak seçimin sonucunu tahmin etmenin mutlaka en iyi  yolu değildir.  2016’da Hillary Clinton, sandık başına gitti ve Donald Trump’tan yaklaşık üç milyon daha fazla oy aldı ama  seçimi  kaybetti.  Çünkü ABD’de seçmen kolej sistemi kullanılmaktadır. Bu nedenle en çok oyu almak her zaman sizi kazandırmamaktadır.

Joe Biden yılın başından bu yana çoğu  ankette Donald Trump’ın önünde yer almıştır.  Son aylarda oyu yüzde 50 civarındadır ve bazı durumlarda 10 puan öndedir. (National polls are a good guide as to how popular a candidate is across the country as a whole, but they’re not necessarily a good way to predict the result of the election)

Financial Times gazetesi, ABD seçimlerinde Biden’ın seçileceği beklentisinin TL ve Rus rublesini olumsuz etkilediğini,  diğer gelişen ülke para birimleri ile TL ve rublenin farklı yönlerde hareket ettiğine dikkat çekmiştir.  Gazete, Biden’ın Trump’a  göre Çin’e karşı daha yumuşak, Türkiye ve Rusya’ya karşı  daha sert bir politika izlemesinin beklendiğini, para birimlerindeki farklı performanslarda ülkelerin iç nedenlerinin yanı sıra bu durumun da etkili olduğunu yazmıştır. Eylül ayından bu yana gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri TL ve  Rus rublesi olurken, en çok değer kazananlar Güney Kore, Meksika ve Çin para birimleridir.

JP Morgan Chase’in kur stratejisti Meera Chandan, ek gümrük vergileri konusunda Biden’ın daha yumuşak bir politika benimseyebileceği beklentisi olduğunu, Biden’ın seçilmesinin gelişen ülke para birimleri için daha tercih edilir bir sonuç olarak görüldüğünü  açıklamıştır.  Oxford Economics stratejisti Nafez Zouk ise Biden’ın Rusya ve Türkiye’ye karşı Trump’a  göre daha sert bir tavır alacağı beklentisinin TL ve rubleyi olumsuz etkilediğini söylemiştir.  Biden’ın Türkiye’ye Rus S-400 füzeleri alımı nedeniyle yaptırım uygulayacağı sinyalini vermesinin ciddi bir tehdit olduğu, jeopolitik konuların TL için temel kaygı verici başlık olarak öne çıktığı vurgulamıştır.

Reuters haber ajansı, Biden’ın ABD Başkanı seçilmesi halinde, Türkiye’nin en büyük kayba uğrayacak ülke gibi göründüğü yorumunda bulunmuştur. Biden’ın   Erdoğan’ın dış müdahaleleri ve Rusya ile yakınlaşmasına karşı daha sert bir çizgi izlemesinin beklenmesi yorumunda bulunmuştur. Reuters’dan Jonathan Spicer’in  yorumu da aşağıdadır:

“Yatırımcılar ve yorumcular Biden’ın yönetimindeki bir Beyaz Saray’ın, Ankara’nın Rusya’dan aldığı ve Washington’un NATO savunmasını tehlikeye attığını söylediği S-400 füzeleri nedeniyle uzun zamandır sözü edilen yaptırımları yürürlüğe koyması halinde, özellikle son aylarda büyük değer kaybeden Türk Lirası’nın daha da zarar görebileceğini düşünüyorlar. Türkiye’nin geçen hafta yaptığı düşünülen S-400 denemesi ABD’de, hem Dışişleri hem de Savunma Bakanlıklarını öfkelendirdi. Önde gelen Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden yaptırım çağrıları geldi. Erdoğan ise yaptırımlara gidilmesi olasılığını yüksek görmediğini belli etti ve böylesi bir durumda Türkiye’nin de karşı yaptırımları olacağını söyledi.” (https://www.reuters.com/article/instant-article/idUSKBN2761JB)

European Bank’tan Roger Kelly, “Bir Biden zaferi, ABD yaptırımlarının riskini kesinlikle artıracaktır … ve tabii ki, pandeminin vurduğu zaten istikrarsız bir finansal piyasaya geri dönme endişesi yaşayacaksınız”  demiştir. TL’deki  düşüş, çoğunlukla merkez bankasındaki  azalan  döviz rezervlerinden, çift haneli enflasyondan ve Moody’s’in açıkladığı ödemeler dengesi riskinden kaynaklanmaktadır. ABD seçim riskine göre bölünmüş yükselen piyasa para birimleri grafikleri aşağıda verilmiştir.

Bu grafiklere baktıktan sonra “Çanlar Kimin İçin Çalıyor?” un cevabını  vermiş oluruz. Ben Biden yerine “delidir ne yapsa yeridir” özdeyişinden hareketle Trump’ı tercih ederim. Ama benim niyetim ABD seçim sonuçlarını maalesef etkilemez. Üzgünüm.

Yazar

Rıdvan Karluk

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.