CELLADA DANIŞMAK!

(Türkiye Salı günü NATO’ya danışacakmış!) NATO ve küresel efendilerin planı işliyor!  Türkiye, düşürülen uçak ile ilgili  NATO’nun 4. Maddesi gereği toplantı istedi..   Ne diyor bu madde: “Üye ülkelerden herhangi biri, toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaktır”  Nedense Türkiye’yi yönetenler  Kuzey Irak’dan yıllardır yapılan saldırılar için hiç NATO’ya danışmadı  , danışamazlardı […]


Paylaşın:

(Türkiye Salı günü NATO’ya danışacakmış!)

NATO ve küresel efendilerin planı işliyor!  Türkiye, düşürülen uçak ile ilgili  NATO’nun 4. Maddesi gereği toplantı istedi..   Ne diyor bu madde:

“Üye ülkelerden herhangi biri, toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaktır” 

Nedense Türkiye’yi yönetenler  Kuzey Irak’dan yıllardır yapılan saldırılar için hiç NATO’ya danışmadı  , danışamazlardı da..  NATO yani ABD’nin askeri kolu Irak’ın efendisiydi. Barzani’nin  ‘sahip’iydi, PKK’nın işvereniydi..NATO’ya NATO’yu mu şikayet edeceklerdi!

26 Haziranda Türkiye yönetimi   Rassmussen’li  Haçlı kuvvetlerinin önüne oturacak, ‘danışacak’.

Biz ‘danışma’dan çıkacak sonucu  NATO think-tank (düşünce kuruluşu)lerindeki yorumlara bakarak önceden söyleyelim..

Mesela Atlantic Council!   NATO’nun gayri resmi düşünce kuruluşlarından biri .  Yani  NATO yönetiminin  ve küresel güçlerin düşüncelerini yansıtan bir odak  …

Sponsorları arasında birçok küresel şirket ve   Türkiye’den TUSİAD, TOBB, İstanbul Ticaret Odası, Coca Cola, Çalık Enerji, Yüksel inşaat, Enerjisa, Zorlu inşaat, Türkiye Shell ve BP, Ağaoğlu ve İhlas Holding de var!

Atlantic Council’in  başkanı James Joyner’in   dünkü yazısının başlığı:

NATO,  Suriye’nin düşürdüğü  Türk uçağı  gerekçesiyle   neden  savaşa girmez?.

James Joyner , Savunma İstihbarat Sistemler Ajansında (DISA) yöneticilik yapmış, uluslararası ilişkiler konusunda uzman bir küresel memurdur.  1988den 92’ye kadar Irak’da savaşmış,  ‘üstün başarıları’ nedeniyle  birçok  madalya almıştır!

Bakın NATO’nun  gayrı resmi kuruluşunun  başkanı Joyner,  düşürülen uçak konusunda ne diyor:

‘Suriye’nin uçağı düşürmesi, NATO tüzüğünün   5. Maddesi’ne göre ‘saldırı’ olarak tanımlanamaz. Doğal olarak uçağın düşürülmesi, Suriye’nin gösterdiği aşırı bir  tepkidir ama öte yandan  Türkiye, gergin ilişkiler içinde olduğu Suriye sınırında  ‘saldırgan’ bir harekette bulunmuş, Suriye hava sahasını ihlal etmiştir.’

‘Suriye’de bir yılı aşkın bir süredir gerginlik tırmanmakta, Birleşmiş Milletler  ve NATO üyeleri durumu kınamaktadır. Ama aynı zamanda Güvenlik Konseyi üyesi Rusya ve Çin Suriye’ye karşı harekete geçmeyi veto etmektedirler.
Nato genel sekreteri Rassmussen, defalarca ve altını çizerek, NATO’nun Suriye’ye, Libya modeli bir müdahale düşünmediğini ifade etmiştir…Bence, .20 bin Suriyeli masum sivilin katledilmesi, olmaması gereken  bir yerde uçan bir Türk jetinin düşürülmesinden çok daha önemli bir müdahale sebebidir!
Ama  Suriye ordusu hala Esad’a sadıktır ve ‘muhalifler’ paramparçadır..Dolayısıyla Suriye’ye bir askeri müdahale sözkonusu değildir… NATO’nun verili koşullarda, bir savaşa daha kalkışması  akıl dışıdır..’
NATO’nun düşüncesi bellidir..  Bir savaşın içinde yeralmayacaktır. Çünkü karşısında Rusya İran Çin ve Avrasya güçleri vardır. Ayrıca Suriye yönetimi ve halkı bir BÜTÜN olarak dik durmaktadır.   Küresel uzman’ın düşüncesi bu.
Öte yandan  Hillary Clinton ‘ Küstahça saldırı kabul edilemez En sert şekilde kınıyoruz!’ İngiltere Dışişleri bakanı ve diğer sırtlanlar ‘Haydi Türkiye!’ Bunu affetme!’ diye çığırmaya başlamışlardır..  Oyun çok açıktır:
Bölgede iki ülke büyük gayretle kanlı bıçaklı yapılır. Sonra katliamın seyrine bakılır..  Celladına ‘danışan’ Türkiye ise ‘Batının ve NATO’nun deli gömleğine sarılır!
Banu Avar

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar