Cemaat, AK Parti’den desteğini çekemez…

Eminim sizin de dikkatinizi çekmiştir. Son aylarda, kimi zaman  üstü kapalı şekilde, kimi zaman açıkça bir sorundan söz ediliyor. Konu,  Gülen Hareketi (kısaltılmış adıyla Cemaat) ile Ak Parti ilişkilerinde yaşanan gerilim. Cemaat ile Ak Parti arasında herşeyin güllük gülistanlık olmadığı uzun zamandır bilinen bir gerçekti. Özellikle Başbakan’ın çıkışları (İsrail konusunda olduğu gibi), Fetullah Gülen’in farklı […]


Eminim sizin de dikkatinizi çekmiştir. Son aylarda, kimi zaman  üstü kapalı şekilde, kimi zaman açıkça bir sorundan söz ediliyor. Konu,  Gülen Hareketi (kısaltılmış adıyla Cemaat) ile Ak Parti ilişkilerinde yaşanan gerilim.

Cemaat ile Ak Parti arasında herşeyin güllük gülistanlık olmadığı uzun zamandır bilinen bir gerçekti. Özellikle Başbakan’ın çıkışları (İsrail konusunda olduğu gibi), Fetullah Gülen’in farklı bakışı… Şu sıralarda da, iktidar partisinin özellikle demokratikleşme ve Avrupa Birliği’ne yaklaşımlarının  bu gerilimi arttırdığı ileri sürülüyor. Son şike yasası da taraflar arasında görüş ayrılığı yaratıyor. Cemaat yasanın hafifletilmesinden yana değil. Cumhurbaşkanı Gül’ün yaklaşımı destekleniyor. Bu da Ak Partilileri sinirlendiriliyor.

Dışardan bakıldığında, ortada bir şey yokmuş gibi bir görüntü var. Ne Başbakan ne de Fetullah Gülen bu konularda konuşuyor, ancak onların adına sözcü gibi davrananlar arasındaki bu  garip itişme giderek yaygınlaşıyor.

Tabii o zaman da şu soru gündeme geliyor :
Yaklaşık 10-15 yıllık bir ittifakın acaba sonuna mı geliniyor?
Bu soru birçok yönden önemli. Unutmayalım ki, Ak Parti’nin seçim sonuçlarında  Cemaat’in büyük katkısı var. Ak Parti’nin perde arkasında, görünmeyen sihirli eli gibi çalıştı . Kamuoyu oluşturma konusunda son derece hayati destek sağladı. Medyasıyla  (TV ve gazeteleriyle ) , demokrat-liberal kesimlerine etkisiyle, yüzbinleri bulan öğretmen ve öğrenci ordusuyla, en kritik anlarda Ak Parti’nin arkasında durdu.

Ben, bu ittifağın veya işbirliğinin önümüzdeki süreçte kolaylıkla bozulabileceğine inanmıyorum. Birbirlerini ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler, dünya görüşleri veya Türkiye hakkındaki fikirleri zaman zaman örtüşmese dahi, Cemaat ile Ak Parti  birbirine dayanmak, birbirini desteklemek zorunda olan iki kurumdur.

yazının devamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

http://gundem.milliyet.com.tr/cemaat-ak-parti-den-destegini-cekemez-/gundem/gundemyazardetay/08.12.2011/1472416/default.htm

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar