Çin Türk Akademisyeni Terörist Olarak Fişledi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Çin Türk Akademisyeni Terörist Olarak Fişledi

Çin Uygur Türklerine karşı baskılarına devam ederken şimdi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapan Uygur Türkü Doç. Dr. Erkin Emet’i teröristlikle suçlayarak yakalama kararı çıkarttı. Kaşgar’ın Yopurga ilçesinde aralarında Emet’in de bulunduğu 24 kişilik liste yayımlandı. Çin hükümeti bu kişilerin açık kimliklerini ve adreslerini yayınlayarak […]

11 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Çin Uygur Türklerine karşı baskılarına devam ederken şimdi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapan Uygur Türkü Doç. Dr. Erkin Emet’i teröristlikle suçlayarak yakalama kararı çıkarttı. Kaşgar’ın Yopurga ilçesinde aralarında Emet’in de bulunduğu 24 kişilik liste yayımlandı. Çin hükümeti bu kişilerin açık kimliklerini ve adreslerini yayınlayarak “terör eylemi düzenlemek için” yurt dışına kaçtıkları iddiasında bulundu.

Bilgileri Paylaşana Para Ödülü Verilecek

Çin Komünist Partisi İl Yönetimi raporundan sonra sokaklara asılan afişte, 24 Uygur Türkü hakkında bilgisi olanların en yakın polis merkezine ihbar etmeleri istendi. Kişiler hakkında bilgisi olup söylemeyen kişilerin en ağır şekilde cezalandırılacağı yazılarak Türkler arasında korku salınmak isteniyor. Ayrıca söz konusu kişiler hakkında bilgi verenlerin para ile ödüllendirileceği yazıldı.

Kırım Tatarları’ndan Destek

Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar bu hukuksuz karara tepki göstererek “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan Türklerine karşı yürütmekte olduğu soykırım politikaları kapsamında Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Erkin Emet hakkında yasadışı bir şekilde “yakalama kararı” çıkartılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Doç.Dr.Erkin Emet hakkında çıkartılan söz konusu karar kanunsuz olduğu kadar ahlaksızcadır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğinin ihlali anlamındadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin hukuksuz ve ahlaksız soykırım uygulamalarını sayın Erkin Emet’in şahsına yapılan bu hukukdışı ve ahlaksız saldırı nedeni ile bir kez daha lanetliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları