Dünya Uygur ve Kazak Türkleri ile ilgili bilgilere nasıl ulaşıyor?

Çin'in soykırım kamplarının nasıl ifşa edildiğinin hikayesi.


Çin'in Doğu Türkistan politikası

Uygur ve Kazak Türkleri Doğu Türkistan’da esir tutuluyor

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun sitesinde Doğu Türkistan’daki Uygur ve Kazak Türkleri ile ilgili bilginin nasıl elde edildiğine dair bir makale yayınladı.

Makalede Çin’in geliştirdiği teknoloji ile koca bir etnik grubun her hareketini gözleyebilecek bir konumda olduğu, bu teknolojinin Nazilerin ve Sovyet Rusya’nın hayalinin ötesinde olduğu ancak gelişmiş teknolojinin dezavantajının ise dünyanın geri kalanının da Çin’in uyguladığı politikaları süratli şekilde öğrenme imkanı sunduğu dile getiriliyor.

İlk bilgiler 2017 yılında gelmeye başladı

İlk İngilizce yayınlar Ekim 2017 yılında yapılmaya başla. İnsa Hakları İzlem Komitesi 10 Ekim 2017 tarihinde bir rapor yayınlayarak Çin hükümetinin binlerce kişiyi tutuklayarak siyasi eğitim tesislerinde tuttuğunu bildirdi.

Bu esnada Özgür Asya Radyosu İngiliz dilinde konu ile ilgili yayın yapan kaynakların başında yer almaya başladı.
Özgür Asya Radyosu’na bağlı muhabirler mahallî yetkilileri ve polis memurlarını arayarak bölgedeki durumu gözlemlemeye gayret gösterdiler.
2017 yılının sonlarına doğru Alman araştırmacı Adrian Zenz’in beyin yıkama kamplarında tutulan Uygur ve Kazak Türklerinin sayısı ve kampların sayısına dair araştırması yayınlandı.
Aynı dönemde Shawn Zhang’ın Google maps uygulamasını kullanarak beyin yıkama kamplarının yerlerini ifşa ettiği çalışması yayınlandı. Bütün bunlar meselenin dünya çapında tartışmaya açılmasını sağladı.

2017 ve 2018 yıllarında birçok gazeteci Doğu Türkistan’a seyahat ederken bölgedeki olayları ilk elden gözlemlemeye çalıştılar.

Çin de boş durmuyor
Bütün bunlar olurken Çin hükumeti de boş durmadı. Bölgeyi ziyaret eden gazetecilerin vizelerini iptal etti. Yurtdışında yaşayan Uygur Türklerinin Çin hükumeti aleyhine faaliyet gösterenleri tehdit edip susturmaya çalıştı.

Kaynak: (https://www.icij.org/investigations/china-cables/how-the-world-learned-of-chinas-mass-internment-camps/, 12/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.