Türkistan şehri, "Dünya Mirası Kentleri" listesine katıldı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Yarışma   • 19 Mayıs Çağrısı

Türkistan şehri, “Dünya Mirası Kentleri” listesine katıldı

Kazakistan’ın güneyinde yer alan ve Ahmet Yesevî’nin mezarının bulunduğu tarihî Türkistan şehri, Dünya Mirası Kentleri Örgütü’ne (OWHC) resmen üye oldu. Haberi, Türkistan Valiliği yaptığı açıklamada duyurdu.

25 Şubat 2021
Kâmil Engin

 

Türkistan Valiliği, Türkistan şehrinin Dünya Mirası Şehirleri Örgütü’ne resmen üye olduğunu açıkladı. Valilik, açıklamasında şehrin 2 Nisan’da düzenlenmesi planlanan 10. Uluslararası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansı’na ev sahipliği yapacağını da belirtti.

Daha önce, Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Aktau şehri, Dünya Mirası Şehirleri Örgütü’nün gözlemci üyelerinden biriydi. Türkistan, söz konusu örgüte resmen üye kabul edilen Kazakistan’ın ilk şehri oldu.

Kazakistan’ın güneyinde, Seyhun ırmağı yakınlarında bulunan Türkistan şehri, Türkler’in İslâm dinine geçişini sağlayan Ahmet Yesevî’nin yaşadığı yer olarak biliniyor. Tarihî kaynaklarda Yesi adıyla geçen şehir, Kazak Hanlığının merkezlerinden biriydi.

Ahmet Yesevî Türbesi

Merkezi Kanada’nın Quebec şehrinde bulunan Dünya Mirası Şehirleri Örgütü (OWCH – Organization of World Heritage Cities), Dünya Mirası varlığının şehir yönetimleriyle ilgili kâr amacı gütmeyen, milletlerarası bir sivil toplum kuruluşu.1993 yılında Fas’ın Fes şehrinde kurulan örgüt, UNESCO’nun koruma altına aldığı mirasların yönetimiyle ilgili metotların geliştirilmesi konusunda faaliyet gösteriyor. Örgütün, dünya üzerinde toplamda nüfusu 164 milyonu bulan yaklaşık üç yüz şehirle bağlantısı var.

 

Kaynak: https://www.haberturk.com/turk-dunyasinin-manevi-baskenti-turkistan-dunya-mirasi-kentleri-listesine-girdi-2985259 (25/02/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları