Ozan Arif, vefatının 1. yıl dönümünde anıldı.

Çağımızın Dede Korkut’u, efsane sanatçı, Milliyetçi-Ülkücü Hareketin sembol ismi Ozan Arif nam Arif Şirin vefatının yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.


Paylaşın:

 

Çağımızın Dede Korkut’u, efsane sanatçı, Milliyetçi-Ülkücü Hareketin sembol ismi Ozan Arif vefatının yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.

Öğretmen, şair, bestekâr, söz yazarı, kanaat önderi Ozan Arif Şirin 13 Şubat 2019’da Samsun’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

Vefatının birinci yıl dönümünde Ozan Arif için yapılan ilk anma mezarı başında gerçekleştirildi. Şirin ailesinin dostu Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in tasarımını yapıp projesini hazırladığı ve yine Şirin ailesinin dostu Osman Onuktav tarafından yapımı bitirilen anıt mezarın başında sevenleri Ozan Arif’i dualarla andı.

Yapılan anmadan sonra anıt mezarının açılışı da gerçekleştirildi. Muğla’nın Leylak mermerinden oluşan anıt mezarın üzerinde saz şeklinde derinlemesine bir boşluk bulunuyor. Gövdesinde merhumun milliyetçi kimliğini yansıtan üç hilal konuşlandırılmış. Ozan Arif şiirlerinden birer kıta mezarın yan yüzlerinde yer alıyor. Üst bölümü çevreleyen yatay bant üzerinde ise tarihteki 16 büyük Türk devleti olarak bilinen hanedanlıkların sembolleri bezeli.

Ozan Arif için yapılan anma töreninin ikinci kısmında sevenleri İlkadım ilçesindeki bir otelde bir araya geldi. Burada yapılan törende Ozan Arif’in ailesi tarafından hazırlanan belgesel katılımcılara izletildi. Ozan Arif’in oğlu Mehmet Alp Şirin tarafından yapılan konuşmada Ozan Arif’in gönüldaşları duygu dolu anlar yaşadı.

Programın ikinci kısmı Ozan Arif’in dostları tarafından hazırlanan panelle devam etti. Paneli Prof. Dr. İskender Öksüz yönetti. Panele konuşmacı olarak Fransa Türk Federasyonu eski başkanı Mustafa Özkan, Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kökdemir, yazar Yağmur Tunalı ve Türk halk müziği sanatçısı İsmail Türüt katıldı.

Fransa Türk Federasyonu eski başkanı Mustafa Özkan Ozan Arif’in Avrupa’da çektiği çileden ve verdiği mücadeleden bahsetti. Ozan Arif’i Ülkücü Hareketin Avrupa’daki önderi olarak niteleyen Özkan, Ozan Arif’in Avrupa’da verdiği mücadelenin Türkiye’deki milliyetçi mücadeleyi de muazzam şekilde etkilediğini ifade etti. Özkan’ın konuşmasının ardından Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kökdemir Ozan Arif’in şiirlerini Türk şiirinin mana yükü bağlamında tahlil etti ve şiirlerinin önemini vurguladı. İsmail Türüt Ozan’ın anlaşılması ve anlatılması için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti. Yağmur Tunalı ise Ozan Arif’in Avrupa’da ve Türkiye’de yaptığı faaliyetlerin insan üstü bir çabanın ve çağları aşan bir inancın eseri olduğunu ifade ederek sözlerine Milliyetçi Hareketin tıpkı Ozan Arif’in yaptığı gibi öykü, şiir, edebiyat alanlarında kuvvetle sürdürülmesi gerektiğini belirterek sözlerini bitirdi.

Panelden sonra sanatçılar Ozan Arif’in eserlerinden oluşmuş bir türkü derlemesini katılımcılara sundular.

 

 

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar