Çırpınırdın Karadeniz’in öyküsünü Azerin anlatıyor

1937'de Stalin tarafından “Türk casusluğu ve Türklere yardım etme” suçlamasıyla kurşuna dizilmiş Azerbaycan şairi Ahmet Cevad'ın Türk yurtlarında dillere destan olmuş "Çırpınırdın Karadeniz" şiirinin öyküsünü Azerin'den dinleyelim.


Paylaşın:

Azerbaycan millî şairi Ahmet Cevad

9 Mayıs 1971, Bakü doğumlu olan Azerin, bir ses sanatçısıdır. Ailesinin söylediğine göre müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlamış, daha 5 yaşında iken Azerbaycan Devlet Radyo programında şarkı söylemeye davet edilmiş ve böylece müzik onun tüm ileri kaderini belirlemiştir. Bu özel şarkıyı da en iyi seslendirenlerden biridir.

Bugün de yaygın şekilde bilinen ve söylenen “Çırpınırdın Karadeniz” şiirinin yazılış ve besteleniş hikâyesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihi birlikteliğine ışık tutmaktadır.

Ünlü “Çırpınırdın Karadeniz” şiiri, Gence’de 15 Kasım 1914’te Osmanlı Devleti’nin Harb-i Umumi’ye (Birinci Dünya Savaşı) girişini ilan etmesinin ardından, bu gelişmenin heyecanıyla Azerbaycan’ın millî şairi Ahmed Cevad tarafından yazıldı. Yıllar sonra 15 Eylül 1918’de Kafkas İslâm Ordusu’na kumanda eden Nuri (Killigil) Paşa’nın Bakü’yü Bolşevik ve Ermeni çetelerin işgalinden kurtarması üzerine, bu fedakârlığa ve kahramanlığa ithafen Azerbaycanlı ünlü besteci ve fikir adamı Üzeyir Hacıbeyli tarafından bestelendi.

1937’de Stalin tarafından “Türk casusluğu ve Türklere yardım etme” suçlamasıyla kurşuna dizilmiş Azerbaycan şairi Ahmet Cevad’ın bu şiiri, bugün Türk yurtları arasında hâlâ çok sevilmektedir.

Çırpınırdın Karadeniz”in öyküsünü Azerin’den dinleyelim:

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar