UFC’de çifte standart mı?

McGregor ile Nurmuhammedov arasındaki rekabet süreceğe benziyor. Maçın hemen ardından Nurmuhammedov, Conor McGregor'un takım arkadaşlarına saldırmıştı. Bu arbededen sonra Nurmuhammedov'a büyük cezaların verileceği UFC yetkilieri tarafından açıklandı.


 

UFC'nin yıldızı McGregor Nurmuhammedov karşısında pes etti.

McGregor ile Nurmuhammedov karşılaşması

Conor McGregor’un özrü: UFC yıldızı, Habip’ten maç esnasında özür diledi mi? Ne söyledi?

(https://www.express.co.uk/sport/ufc/1028799/Conor-McGregor-apology-did-McGregor-apologise-to-Khabib-UFC-229-what-did-he-say , Conor McGregor apology: Did McGregor apologise to Khabib, What did he say?, 11/10/2018)

Haberde Nurmuhammedov’un UFC yıldızı McGregor’u pes ettirerek kazandığı maçtan sonra çıkan olaylarla ilgili olarak Nurmuhammedov’un pişmanlığını bildirdiği aktarılmış. Nurmuhammedov, aynı açıklamadasında neden sadece kendisinin gündemde olduğunu, maçtan önce McGregor tarafından ülkesine, babasına ve dinine karşı yapılan hakaretlerin neden konuşulmadığını da ekliyor.

Maç esnasında ise McGregor’un “Bu sadece bir iş!” dediği açıkça duyuluyor.

Habere göre maçtan sonra çıkan olaylarla ilgili olarak herhangi bir tutuklamanın olmadığı belirtiliyor.

Maçtan önce McGregor tarafından sarf edilen sözlerin ise genel olarak affedildiği, zira bu türden hareketlerin reklam amaçlı olduğu ve maçlara olan ilgiyi arttırdığı ifade ediliyor haberde.

***

UFC patronu Dana White McGregor-Nurmuhammedov arbedesinden ötürü büyük cezaların verileceği sözünü veriyor

(https://www.usatoday.com/story/sports/ufc/2018/10/07/ufc-229-dana-white-sanctions-khabib-nurmagomedov-conor-mcgregor-brawls/1556961002/,UFC boss Dana White promises significant punishments for Nurmagomedov-McGregor brawls 07/10/2018)

UFC’nin patronu Dana White, Nurmuhammedov ile McGregor arasındaki maçtan sonra çıkan arbededen ötürü büyük cezaların verileceğini ifade etti.

Bununla birlikte maçın tekrarlanmayacağını, neler olacağını hep beraber göreceğiz, dedi.

Çıkan arbedede maçın yapıldığı alana girip McGregor a saldıran iki kişinin kimliğinin henüz belirsiz olduğunu. Eğer UFC ye kayıtlı kişiler ise bu iki kişinin UFC bünyesinde bir daha maça çıkamayacağını belirtti.

Dana White, Nurmuhammedov’un kazancının 2 milyon dolarlık kısmının ise UFC komisyonu tarafından geri çekildiğini de belirtmiş.

***

Vladimir Putin: Nurmuhammedov temel meseleyi çözdü, maçı kazandı.

(https://news.sportbox.ru/Vidy_sporta/UFC/spbnews_NI906328_Vladimir_Putin_Nurmagomedov_reshil_glavnuju_zadachu__vyigral  , Владимир Путин: «Нурмагомедов решил главную задачу – выиграл», 10/10/2018)

Öte yandan Rus “sportbox.ru” sitesinde çıkan habere göre Putin’in Nurmuhammedov’u destekleyen ifadelerine yer verilmiş.

Putin açıklamasında, Nurmuhammedov’un temel problemi çözdüğünü, maçı kazandığını belirtiyor. Ancak Nurmuhammedov ve McGregor’un bir dahaki sefere normal bir iletişim şekli bulacağını ifade etti.

Putin, spor idealinin para kazanmaktan ve reklam yapmaktan daha üsttedir. Keza takım arkadaşlığı her şeyden öndedir. Bununla birlikte ülke içinde farklılıklara sahip büyük bir aile olduğumuzu düşünüyorum. Farklılıklar olsa da aileden birisine saldırı olduğu takdirde hep beraber karşılık vereceklerini ifade etti.

Dağıstanlı Habip Nurmuhammedov ile UFC’nin yıldızı Conor McGregor arasında geçtiğimiz günlerde çok ses getiren bir müsabaka yapılmış ve Dağıstanlı dövüşçü rakibini yenmişti. Maç biter bitmez Nurmuhammedov rakibinin takım arkadaşlarına saldırmış ve büyük bir arbede çıkmıştı. Gidişat maç ve maçtan sonraki olaylar hakkındaki tartışmanın devam edeceği şeklinde.

Yukarıdaki haberde de aktarıldığı üzere Nurmuhammedov’ın babası, ülkesi ve dini hakkında McGregor tarafından sarf edilen sözler Nurmuhammedov’un hayli öfkelendirmişti.

Bu maç bir anlamda Doğu ile Batı’nın karşılaşmasıydı. Karşılaşma hem ringte hem de kültürel temelde olacak gibi görünüyor. Zira Doğuluların dinleri, babaları ve ülkeleri hakkında ileri geri konuşulması reklam amaçlı da olsa hoş görülecek şeylerden olmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

UFC: “Ultimate Fighting Championship, William Morris Endeavor’un sahibi olduğu ve işlettiği Las Vegas, Nevada merkezli Amerikan karma dövüş sanatları organizasyonudur.” Kaynak: Vikipedi.

Yazar

A. Selim Babaoğlu