Trump’ın Seçimi: Hizbullah Ve İran Uzmanı

ABD başkanı Donald Trump, yeni Suudi Arabistan sefiri olarak Hizbullah ve İran konusunda deneyimli bir isim olan John Abizaid'i görevlendirdi.


Paylaşın:

ABD Yeni Suudi Arabistan Sefiri John Abizaid

ABD başkanı Donald Trump, yeni Suudi Arabistan sefiri olarak emekl general John Abizaid’i atadı. Abizaid İran’ın nükleer programına karşı çıkmış,fakat İsrail’i İranla bu konuda karşı karşıya gelmemesi için kısıtlamaya zorlamıştı. 1985’te BM adına araştırmacı olarak Lübnan’a gitti. Abizaid burada Hizbullah’ın ilk terör saldırılarının bazılarına tanıklık etti. Bu atama ABD-Suudi ilişkileri ve Riyad’ın bölgedeki rolü açısından önemli bir kavşağa gelindiği sırada gerçekleşti.

Abizaid, Lübnan kökenlidir ve akıcı bir Arapça konuşabilmektedir. 2007’de ABD ordusundan emekli oldu, CENTCOM komutanı olarak uzunca bir süre görev yaptı. Bu görevi ABD Ortadoğu’da çeşitli savaşların içerisindeyken yaptı ve bu da ona ABD’nin şuanki rolüne dair emsali olmayan bir perspektif olanağı sağlıyor.

Iran’ın nükleer programını bölge için bir tehlike olarak görüyor fakat 2007’de ABD’nin “nükleere sahip İran’la yaşamayı” öğrenmesi gerektiğini söylemiştir. Stratejik ve Uluslararası çalışmalar merkezine verdiği demeçlerde, ABD’nin nükleere sahip Çin ve Rusya’yı muhatap almayı öğrenmesi gerektiğini belirtmişti. “2008 yılında ABD Deniz Piyade Teşkilatı konferansında “İsraillilerin İran nükleer programına uzun bir süre etki yapacak askeri kapasiteye sahip olduğunu” dile getirdi.

Pasifik Konseyindeki bir diğer tartışmada, Abizaid , caydırıcılık politikasının İran’a karşı iş göreceğini dile getirdi. “Birçok farklı gücün mücadele ettiği bir ülke” olarak adlandırdığı İran’ın nükleer bir savaş başlatma konusunda istekli olmadığını belirten Abizaid İsrail’in çıkarlarına konu geldiğinde,  bir noktaya kadar İsrail’in kendi çaresine bakabileceğini fakat ABD ve İsrail, İranlıların silah geliştirdiği ve yerleştirdiği durumda neler yapacaklarına dair çok net bir konuşma yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Abizaid, ABD’nin bölgedeki varlığına ihtiyaç olduğunu ve radikal örgütlerin tehditine dair açıkça konuştu, 2016 yılında ABD’nin radikalizme karşı mücadele zeminini kaybediyor olduğunu belirtti.

İkinci Lübnan savaşının ardından, Abizaid ABD’yi Lübnan ordusunu güçlendirmesi konusunda zorladı, ordunun Güney Lübnan’a doğru kontrolü genişletebilmesi için eğitim ve ekipman desteğini önermişti. 2006 yılındaki Hizbullah ve İsrail savaşını değerlendiren Abizaid, Hizbullah’ın Lübnan ordusundan daha büyük bir askeri kapasiteye sahip olabileceğini söylemişti.

2013’teki başka bir konuşmasında radikal İslamcılığın ve yabancı savaşçıların geleceği konusunda uyardı: “ Düşmanımızla  mücadele etmek için uluslararası bazda örgütlenmeliyiz.”

https://jpost.com/International/Trumps-pick-for-Saudi-Ambassador-is-expert-on-Hezbollah-and-Iran-571944

 

Yazar

Batur Kılıç

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar