Doğu Türkistan’da Çin Zulmü

Rapordan anlaşıldığına göre Doğu Türkistan'da Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Türk topluluklarına yönelik zulüm uygulanıyor.


Uygur İnsan Hakları Raporu

İnsan Hakları Raporu Basın Toplantısı

Doğu Türkistan’da son yıllarda giderek artan ölçüde uygulanan Çin zulmü 24 Eylül Cuma günü Ankara’da bir basın toplantısıyla anlatıldı. Basın toplantısında Çin zulmü üzerine hazırlanan bir rapordan önemli bilgiler verildi. Uygur İnsan Hakları Projesi ve Uygur Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor bölgedeki Çin zulmünü bütün ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

Basın toplantısının başlangıcında Doç. Dr. Erkin Emet toplantının amacını açıklayarak Doğu Türkistan meselesi hakkında kısa bir bilgi verdi.

Daha sonra Prof. Dr. Konuralp Ercilasun raporu kısaca özetleyerek raporun sonunda yer alan dünya devletlerine bu zulme sessiz kalmamaları yönündeki çağrıya dikkat çekti. Ercilasun, bu çağrının hem devletlere hem de şirketlere nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda önemli bir yol gösterici olduğunu söyledi.

Basın toplantısının devamında Doç. Dr. Anar Somuncuoğlu Çin’in Doğu Türkistan’daki uygulamalarının Türkiye ve Türk Dünyası için ne anlama geldiğinden bahsetti. Somuncuoğlu, bu uygulamalar karşısında Türk devletlerinin bu konuyu gündemlerine alarak neler yapabileceklerini belirlemeleri gerektiğini söyledi. Somuncuoğlu, Doğu Türkistan’daki zulmün sadece bir soydaşlık meselesi değil, doğrudan doğruya bir insan hakkı meselesi olduğunu hatırlattı.

Uygur Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Erkin Ekrem de bir konuşma yaparak Çin Halk Cumhuriyetinin büyük bir vahşet içeren bu uygulamalarının sebeplerinin neler olabileceğini anlattı. Ekrem, Doğu Türkistan’daki zulmün Çin’in Kuşak-Yol İnisiyatifi ile ilgili olduğunu söyleyerek bu aşamadan sonra Çin’e komşu devletlerin tehdit altına gireceğinden bahsetti.

Toplantıda Uygur İnsan Hakları Projesi Başkanı Ömer Kanat’ın gönderdiği mesaj okundu.

Basın toplantısına birçok basın yayın kuruluşunun yanı sıra bazı siyasi parti temsilcileri de katıldı. BBP, Gelecek ve İyi Parti temsilcilerinin hazır bulunduğu basın toplantısında milletvekili Fahrettin Yokuş’a da söz verildi. Yokuş, konuşmasında bu zulüm karşısında Türkiye Cumhuriyetinin elinin kolunun bağlı kalmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca BBP temsilcisi de söz alarak bir konuşma yaptı.

Basın toplantısında tanıtılan raporda doğrudan doğruya Çin zulmüne uğramış ve işkence görmüş insanların anlatımına yer veriliyor. Raporun bu bölümünde görülüyor ki Doğu Türkistan’da Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Türk topluluklarına yönelik zulüm uygulanıyor. Raporda ayrıca Çin Halk Cumhuriyetinin devlet içi yazışmalarından dünya basınına sızmış olan belgeler de inceleniyor. Raporda Doğu Türkistan’daki vahşi uygulamalarda önemli payı olan Çin şirketlerinden bahsediliyor. Rapor, devletlere ve iş dünyasına yönelik önerilerle sona eriyor.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar