DÜŞ-KUR’DAN PROF. DR. TURAN YAZGAN’A ÖDÜL

Düşünce Kuruluşları ve Yayın Organları Birliği (DÜŞ-KUR) tarafından düzenlenen törende, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan’a “TÜRK Dünyasına Hizmet” ödülü verildi.  İstanbul Fatih Sultan Sarnıcı’nda yapılan yemekli törene, Türk Milliyetçilerinden 200’den fazla seçkin şahsiyet katıldı.   Toplantı Şehitlere Fatiha okunması ve topluca İstiklal Marşı söylenmesiyle başladı.  Düş-Kur adına konuşan Milli Düşünce Merkezi […]


Paylaşın:

Düşünce Kuruluşları ve Yayın Organları Birliği (DÜŞ-KUR) tarafından düzenlenen törende, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan’a “TÜRK Dünyasına Hizmet” ödülü verildi.  İstanbul Fatih Sultan Sarnıcı’nda yapılan yemekli törene, Türk Milliyetçilerinden 200’den fazla seçkin şahsiyet katıldı.

 

Toplantı Şehitlere Fatiha okunması ve topluca İstiklal Marşı söylenmesiyle başladı.  Düş-Kur adına konuşan Milli Düşünce Merkezi Başkanı Sadi Somuncuoğlu,  “Türk Milleti ve devleti ne zaman zora düşse, ne zaman önünde bir ufuk açılsa, Türk Milliyetçiliği ülküsü ve kadroları yeşerir gibi ortaya çıkıyor. Yüz yıllık tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.  İşte bu yüz yılın ikinci yarısında, ön saflarda Turan Yazgan hocamızı ve bunun son 30 yılında da, 1980’den itibaren Türk Dünyası Araştırmaları Vakfını görüyoruz.  Vakıf, 1990 SSCB’nin dağılmasıyla birlikte Türk Dünyasına yöneldi. Sayılamayacak kadar değerli hizmetler yaptı.  Düş-Kur olarak, bu muhteşem  hizmetlerinden dolayı değerli Hocamıza ödü  vermek üzere bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz” dedi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan ve bütün konukları  duygulandıran Prof. Dr. Turan Yazgan,  “Türk Dünyası adına bir çok fırsat heba edildi, ama hala vakit geçmiş değil.  Türk Birliği’nin, er veya geç bir gün  mutlaka kurulacağına olan inancım tamdır.  Türk Milliyetçilerinin dikkatini  ve gayretlerini Türk Dünyası üzerinde toplamaları şarttır. Burada hepinizle aynı duyguları, aynı dilekleri paylaşan biri olarak bulunuyorum. Ve hemen hepinizin çehresi ile aşina olmaktan son derece mutluyum. Bana lütfedilen bu özel armağan elbette yalnızca benim değildir. Dünyada hiç kimse tek başına bir şey yapamaz. Hatta değil tek bir vakıf, tek bir devlet de tek başına bir şey yapamaz. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın yaptığı hizmetlerin hepsinde, A’ Dan Z’ ye mutlaka pek çoğunuzun çok yakından, ama diğerlerinizin de gönül gücüyle bana katkıda bulunduğuna kayıtsız şartsız inanıyorum. Bu sebeple sizlerin, bu akşam bu toplantıda, burayı şereflendirmenizden son derece mutluyum, gururluyum ve hepinizi teker teker kucaklıyorum.

Bu Türk Dünyası meselesi çok büyük bir mesele. Çok büyük kayıplar verdiğimize inanıyorum. Yani, kazanılması mümkün olan kayıplarımızı, bizim olan kazançlarımızı elimizin tersiyle ittiğimize inanıyorum. Ve bu acı içimde daima canlı olarak duruyor. Doğru olarak hareket etseydik çok şeyi başarabilirdik. Hisleri bir kenara bıraksaydık, hislerle değil, akılla yürüseydik, gerçekten çok şey başarabilirdik.

Önümüzde misaller var; Amerika Türkiye’ye niye onbin barış gönüllüsü gönderdi, niye Kazakistan’da iki bin beş yüz misyoner gönderdi?  Kırgızistan’da bine yakın  misyoner ne iş yaptı?.. Ben size söyleyeyim, Kırgızistan’da bin misyoner, ‘Ben bu insanları nasıl dövüştürür mü?’; bunun tespitini yaptı ve çetelesini çıkardı. Baktı ki, Celelabad’ın içinde Özbeklerle Kırgızları dövüştürmek mümkün değil. Çünkü orada, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı yirmiiki yıldır eğitim veriyor; parasız ve Türkiye Türkçesiyle. Ve ‘Dilde, fikirde işte birlik’ idealine benden yüz kat daha fazla inanan gençler yetiştirdik. Çok şükür. Ama ne yaptı? Bunu çok iyi bildiği için, Bişkek’te yapmasının mahzurlarını düşünerek, dağdan, dağdaki Kırgızları getirerek Özbeklere kırdırdı veya Özbekleri kırdırmaya çalıştı. Ama bizim öğretim kurumlarımızda okuyan dünyanın dört bucağından Şorlardan, Peçeneklerden, Hakaslardan, İran Türklerinden, Irak Türklerinden, Suriye Türklerinden hepsi dahil, yüz gencimizin tüyüne  bile dokunulmadı. Bizim öğrencilerimiz olan Özbeklerin tüyüne dokunulmadı. Bunları, hep oradaki bu şuura ermiş Kırgız kardeşlerimiz Özbekleri kucaklayarak, canlarını siper ederek başardılar.”

Prof. Dr. Turan Yazgan konuşmasını,“Bütün milli düşünce merkezlerini bir araya getirdiğimizde Türk Dünyası’yla daha çok bütünleşebiliriz. Bana verilen bu ödülden dolayı Düş-Kur’a teşekkür ederim. Çalışmalarında başarılar dilerim” diyerek tamamladı.

Toplantıda, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın hayatını anlatan ve Türk Dünyasına yaptığı hizmetlerin bir bölümünü yansıtan sine-vizyon gösterisi yapıldı. Daha sonra, 21. Yüzyıl Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ,  Türk Dünyasına hizmetlerinden ötürü, Düş-Kur adına “Kızılelma”yı sembolize eden plaketi Prof. Dr Turan Yazgan’a sundu. Türk Dünyasına hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

Plaket verilmesi sırasında Düş-Kur’u meydana getiren kuruluşlar; Millî Düşünce Merkezi Sadi Somuncuoğlu, TÜRKSAM Sinan Ogan, Karadeniz Araştırmaları Merkezi Doç. Dr. Bilgehan A. Gökdağ, 2023 Dergisi Ragıp Vural, Turan Dergisi Erol Cihangir, duygu ve düşüncelerini ifade eden kısa birer konuşma yaptılar.

DÜŞ-Kur Sinan Ogan Türksam adına: “Ben Iğdır’da doğdum. Aras Nehri kenarında büyüdüm. Aras’ın ötesinde bir Turan Dünyası’nın olduğunu bilirdim, am gitmek, görmek nasip olmamıştı.

“İstanbul’a geldiğimde Turan Hoca’mın yanına geldik. Onun elinde büyüdük. Ve Turan ülkesindeki okullarımıza gidip oralarda görev yapmak Turan Hocam sayesinde nasip oldu. 1990 yılında, ilk radyo programımız da Turan Hocamın teşvikiyle oldu; ‘Evladım, çık İstanbul Radyosu’nda Nevruz’u anlat’ dedi. 1989 yılında, ‘Evladı bir Türk Dünyası Atlası hazırla’ dedi. Makale yaz’ dedi Elimizden tuttu, bizi Turan Hocamız yetiştirdi. Dolayısıyla Turan Hocamıza, sadece Türk Dünyası’nın bir ferdi değil, Turan Hocanın yetiştirdiği bir öğrenci olarak huzurunuzda sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sağolun, varolun Hocam.”

Düş-Kur, Doç. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ, Karadeniz Araştırmaları Merkezi (KARAM) adına: “Turan Hocamızın bizim hayatımızda, düşünce dünyamızda çok önemli bir yeri var. Özellikle bir hususun altını çizmek istiyorum; bugün, DÜŞ-KUR bir düşünce kuruluşu ve yayın birliğinin kısaltmasıdır. Turan Hocamız bize, dergicilik ve yayıncılık konusunda da önderlik yapmıştır. Onun açmış olduğu yolda ilerliyoruz. Gaspıralı’nın bir Tercüman gazetesi neyse, ne kadar birleştirici bir hüviyeti varsa, Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi de, bilimsel dergi nasıl çıkar, öncelikle onu bizim önümüze koymuştur. Ardından Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi ve her ay yapılan Süleymaniye Kürsüsü konferansları bir okuldur. Ne mutlu bu okuldan feyz alanlara” dedi.

Prof. Dr. Turan Yagan, onur gecesinde yaptığı konuşmada,

Bu milli geceye katılan bazı isimler:

 

Prof. Dr. Turan Yazgan

21.Yüzyıl Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ,

Milli Düşünce Merkezi Başkanı Sadi Somuncuoğlu,

Türksam Başkanı ve MHP Iğdır Milletvekili Sinan Ogan,

MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri,

E. Milletvekili, As. Savcı Baki Tuğ.

Ulaştırma eski Bakanı Enis Oksüz,

Yazar Sami Yavrucak,

Yazar-Okursoy Yayınları sahibi İbrahim Okur

E. Klasik Türk Musikisi Koro Şefi Nevzat Atlığ

Türk Kültürünü Yaşatma Vakfı Başkanı Av. Şerafettin Yılmaz

Sabahattin Beyaz

Prof. Dr. Yümni Sezen

E. Devlet Gazetesi sahibi İbrahim Metin

Yazar, Kerkük Türklerinden Dr. Nefi Demirci

Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu

Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Müjgan İzmirli

Dr. Namık Kemal Kurt

Ecz. Celal Öcal

E.Devlet Bakanı Ali Doğan

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Saadet Pınar Yıldırım

Rifat Kabukçu

Mustafa Aydemir

Yakup Can

Doğu Türkistan Derneği İsmail Cengiz

Doğu Türkistan Dr. Almagül İsina

Hüsamettin Sabri

Ali Çivril

Murat Gülümser

Kenan Doğan

Reha Atakan

İsmail Eroğlu

Halil İbrahim Atmaca

Ömer Yeşilyurt

Serdar Taşdan

Serkan Dinçtürk

E. Milletvekili Mehmet Ceylan

E.Milletvekili Mücahit Himoğlu

E.Milletvekili Ahmet Çakar

Korhan Yazgan

İlhan Yazgan

Erdinç Öztaş

Sami Özdemir

Cengiz Kocakaplan

Türk Kamusen Genel Başkanı İsmail Koncuk

Ali İhsan Hasanpaşaoğlu

Araştırmacı-Yazar Rasim Ekşi

M. Bora Bulut

Mehmet Gökhan Ramoğlu

Kemal Beyatla

Muhsin Kadıoğlu

Metin Köse

Turan Çakıroğlu

Yrd. Doç. Dr. Fethi Ahmet Dinçtürk

Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz

Alpaslan Alpaslan

Seyit Enver Kayalı

Altan Kocabeyoğlu

Avrasya 1 Vakfı Başkanı Şaban Gülbahar

Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut,

MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın,

MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya,

MHP İstanbul eski Milletvekili Mustafa Verkaya,

Çalışma ve Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan,

21.YY.TE. Yönetim Kurulu üyesi Çığır Doğu Zorlu

21.YY.TE Turgay Düven

Milli Düşünce Merkezi Yön.Kur. Üyesi Hakan Paksoy

Milli Düşünce Merkezinden Halil Şener

Milli Düşünce Merkezi Yön.Kur. Üyesi Ömer Ay

Milli Düşünce Merkezi Yön. Kur. Üyesi Yaşar Kutlu

Milli Düşünce Merkezi temsilcisi Süleyman Akyol

Milli Düşünce Merkezi Genç Grubundan Semih Bodur

21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Yön.Kur Üyesi Çığır Doğu Zorlu,

Yayıncı Ahmet Kolutek

Ekrem Özdemir

Eski futbolcu MHP İst. Mv. Adayı Saffet Sancaklı

Allı Turna Derneği ve Önce Vatan Gazetesi Haber Müdürü M. Kemal Sallı

Eyüp ve Tuğçe Varol

Mehmet Tütüncü

2023 İstanbul Platformu adına Mehmet Özcan

Fenerbahçe Spor Kulübü Avukatı Emin Özkurt,

Eski Futbolcu ve MHP Milletvekili adayı Saffet Sancaklı,

MHP İstanbul İl Başkan Yrd Murat Kotra

Hakan Ayaz

Mehmet Özkan

MHP Fatih İlçe Başkanı Ali Dinçer Çolak,

Ülkücüler Belgeseli yapımcısı Arif İlke

Yapımcı Cevat Saraç,

Rumeli Türkleri Derneği,

Allı Turna Derneği

Karacadağ Türkmenleri Derneği Başkanı Nusret Kaya

Yavuz Gürler

Av. Sevim Zorlu

Av. Özgür Gün

Erdal Özdemir

 

DÜŞ-KUR’un düzenlediği gecede, Rumeli Türkleri Derneği, Kıbrıs Türk Milli Komitesi, 2023 İstanbul Platformu, Gazete2023 adına Müjdat Öztürk, tarafından, Prof. Dr. Turan Yazgan’a birer plaket takdim etti.

 

Ödül töreni Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın teşekkür konuşmasıyla sana erdi.

 

 

BASINDAN

 

DÜŞ-KUR’dan Prof. Dr. Turan Yazgan’a “Türkiye’ye ve Türk Dünyası’na Hizmet Ödülü”

DÜŞ-KUR’UN, PROF. DR. TURAN YAZGAN’A “TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI’NA HİZMET ÖDÜLÜ” VERMESİ, ÇOK ANLAMLI BİR VEFA BORCUNUN YERİNE GETİRİLMESİDİR. ÇÜNKÜ, PROF. DR. TURAN YAZGAN’IN TÜRK TARİHİNE VE KÜLTÜRÜNE YAPTIĞI UNUTULMAZ HİZMETLERİ ELBETTE GÖZARDI EDİLEMEZ, FAKAT, TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL İLE KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI ALMAZBEK ATAMBAYEV’İN YETİŞMESİNDEKİ KATKILARINDAN DOLAYI HAKETTİĞİ “İKİ KARDEŞ ÜLKE DEVLET BAŞKANLARININ HOCASI” SIFATI BiLE, KENDiSiNE, “TÜRKiYE VE TüRK DüNYASI’NA HiZMET öDüLü”NüN VERiLMESi iÇiN YETERLİ BİR GEREKÇEDİR.

 

Prof Dr. Ümit Özdağ, Yeniçağ gazetesindeki köşesinde, kısa adı DÜŞ-KUR olan Düşünce Kuruluşları ve Yayınları Birliği’nin kuruluşunu açıkladığı yazısını, “DÜŞ-KUR’un ikinci faaliyeti, 10 Şubat 2012 günü, Türk Dünyası ülküsünün yılmaz savaşçısı Prof. Dr. Turan Yazgan’a ‘Türkiye ve Türk Dünyasına Hizmet Ödülü’ takdim edilmesi olacaktır” diyerek noktalamıştı.

 

Düşünce Kuruluşları ve Yayınları Birliği DÜŞ-KUR’un, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. TURAN YAZGAN onuruna düzenlediği vefa gecesi İstanbul’da, Yavuzselim semtindeki SULTAN SARNICI’nda gerçekleştirildi.

 

Onur gecesi, bu cennet vatanı bize armağan edenlerin manevi huzurunda saygı duruşu, Fatiha ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı…

Prof Dr. Turan Yazgan’a vefa gecesine;  21.Yüzyıl Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Ümit Özdağ, Milli Düşünce Merkezi Başkanı Sadi Somuncuoğlu, Türksam Başkanı ve MHP Iğdır Milletvekili Sinan Ogan,  MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr Özcan Yeniçeri, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Suat Başaran, MHP İstanbul eski Milletvekili Mustafa Verkaya, Ulaştırma eski Bakanı Enis Oksüz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, Aydın Üniversitesi Rektörü Müjgan İzmirli, Avrasya Bir Vakfı Başkanı Şaban Gülbahar, Türk Kültürünü Yaşatma vakfı Başkanı Şerafettin Yılmaz, Rumeli Balkan Federasyonu eski Başkanı Süheyl Çobanoğlu, 21.Yüzyıl Enstitüsü Yön.Kur Üyesi Çığır Doğu Zorlu, 2023 İstanbul Platformu adına Mehmet Özcan,  2023 Dergisi İmtiyaz Sahibi Ragıp Vural, KARAM Başkanı Doç. Dr. Bilgehan ATSIZ Gökdağ, Fenerbahçe Spor Kulübü Avukatı Emin Özkurt, Eski Futbolcu ve MHP Milletvekili adayı Saffet Sancaklı, MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Kotra, MHP Fatih İlçe Başkanı Ali Dinçer Çolak, Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut, Turan Dergisi Sahibi Erol Cihangir, Gazete2023 Genel Yayın Yönetmeni Müjdat Öztürk, Ülkücüler Belgeseli yapımcısı Arif İlke, Yapımcı Cevat Saraç, Allı Turna Derneği ve Önce VATAN Gazetesi Haber Müdürü M.Kemal Sallı katıldı.

 

TÜRK DÜNYASI’NA YAPILAN UNUTULMAZ VE UNUTULMAYACAK HİZMETLER

Prof. Dr. Turan Yazgan’ın hayatını ve İsmail Gaspiralı’nın “Dilde birlik, fikirde birlik ve işde birlik” mefkuresi ışığında Türk Dünyası’na yaptığı hizmetleri satırbaşlarıyla anlatan kısa film gösterisinde, kardeş ülkelerde parasız ve Türkiye Türkçesi ile eğitim veren üniversitelerden, kardeş ülke çocuklarının birbirlerini tanımalarını, işbirliği geliştirmelerini sağlamak  amacı ile 17 yıldır aralıksız gerçekleştirilen Türk Dünyası Çocuk Şölenleri’nden, Türk Dünyası Ses Yarışması’ndan, alfabe birliğinin sağlamaları için yapılan çalışmalardan, Türk tarihini ve kültürünü dünyaya anlatabilmek, gelecek nesillere aktarabilmek amacı ile yapılan dergi ve kitap yayınlarından, 300. sayısı yayınlanan Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi’nden, her biri 500 sayfa olan Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi’nin 100. Cildini tamamlamış olduğundan, Türkistan coğrafyasının müzik kültürünü yaşatmak amacıyla kurulan ve kardeş ülkelerde dolaşarak konserler veren Türk Dünyası’ndan Sesler Korosu’ndan, Türk Musikisi’nin güzelliklerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile kurulan Türk Musikisi Korusu’ndan, Türk Dünyası’nın sorunlarını tartışmak, çözümler üretmek amacıyla düzenlenen sempozyumlardan, her yıl aralıksız Türk Dünyası geleneklerine göre her yıl aralıksız gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarından, her hafta konusu özenle seçilen Süleymaniye Kürsüsü konferanslarından, kısaca, bir ömre kolayca sığdırılamayacak başarılardan söz ediliyordu.

 

PROF. DR. TURAN YAZGAN: “TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANLARINI YETiŞTiREN HOCA”

 

DÜŞ-KUR’un, Prof. Dr. Turan Yazgan’a “Türkiye ve Türk Dünyası’na Hizmet Ödülü” vermesi, çok anlamlı bir vefa borcunun yerine getirilmesidir. Çünkü, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın Türk tarihine ve kültürüne yaptığı unutulmaz hizmetleri elbette gözardı edilemez, fakat, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in yetişmesindeki katkılarından dolayı hakettiği “iki kardeş ülke devlet başkanlarının hocası” sıfatı bile, kendisine, “Türkiye ve Türk Dünyası’na Hizmet Ödülü”nün verilmesi için yeterli bir gerekçedir.

 

Film gösterisinim ardından kürsüye gelen 21. Yüzyıl Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ve gecenin tertip komitesi üyeleri, Türk Dünyası’na unutulmaz ve unutulmayacak olan hizmetlerinden dolayı, Prof. Dr. Turan Yazgan’a minnet şükranlarını belirten konuşmalar yaptılar.

 

DÜŞ-KUR’un “Türkiye ve Türk Dünyası’na Hizmet Ödülü”, Prof. Dr. Turan Yazgan’a, Milli Düşünce Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Somuncuoğlu, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Turksam Başkanı ve Iğdır MHP Milletvekili Sinan Ogan, Turan Dergisi Sahibi Erol Cihangir, KARAM Başkanı Doç. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ tarafından takdim edildi.

 

SİNAN OGAN: “BİZİ TURAN HOCAMIZ YETİŞTİRDİ”

 

Sinan Ogan Ödül takdimi öncesinde yaptığı knuşmada Turan Hoca’yla nasıl tanıştığını ve Prof Dr. Turan Yazgan’ın Türk Dünyası açısından ne anlam ifade ettiğini anlattı:

“Ben Iğdır’da doğdum. Aras Nehri kenarında büyüdüm. Aras’ın ötesinde bir Turan Dünyası’nın olduğunu bilirdim, am gitmek, görmek nasip olmamıştı.

 

İstanbul’a geldiğimde Turan Hoca’mın yanına geldik. Onun elinde büyüdük. Ve Turan ülkesindeki okullarımıza gidip oralarda görev yapmak Turan Hocam sayesinde nasip oldu. 1990 yılında, ilk radyo programımız da Turan Hocamın teşvikiyle oldu; ‘Evladım, çık İstanbul Radyosu’nda Nevruz’u anlat’ dedi. 1989 yılında, ‘Evladı bir Türk Dünyası Atlası hazırla’ dedi. Makale yaz’ dedi Elimizden tuttu, bizi Turan Hocamız yetiştirdi. Dolayısıyla Turan Hocamıza, sadece Türk Dünyası’nın bir ferdi değil, Turan Hocanın yetiştirdiği bir öğrenci olarak huzurunuzda sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sağolun, varolun Hocam.”

 

Düş-Kur Karadeniz Araştırmaları Merkezi (KARAM) adına konuşan Doç. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ, “Turan Hocamızın bizim hayatımızda, düşünce dünyamızda çok önemli bir yeri var. Özellikle bir hususun altını çizmek istiyorum; bugün, DÜŞ-KUR bir düşünce kuruluşu ve yayın birliğinin kısaltmasıdır. Turan Hocamız bize, dergicilik ve yayıncılık konusunda da önderlik yapmıştır. Onun açmış olduğu yolda ilerliyoruz. Gaspıralı’nın bir Tercüman gazetesi neyse, ne kadar birleştirici bir hüviyeti varsa, Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi de, bilimsel dergi nasıl çıkar, öncelikle onu bizim önümüze koymuştur. Ardından Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi ve her ay yapılan Süleymaniye Kürsüsü konferansları bir okuldur. Ne mutlu bu okuldan feyz alanlara” dedi.

DÜŞ-KUR tarafından adına onur gecesi düzenlenen Prof. Dr. Turan Yazgan, 1985’te kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı çatısı altında kardeş ülkelerin birbirlerini tanıması adına gerçekleştirdiği ilklerle, bugün “devletin yapamadığını tek başına başarabilen adam” olarak anılıyor.

DÜŞ-KUR tarafından kendisi adına düzenlenen onur gecesinde yaptığı konuşma ile konuklara duygulu anlar yaşatan Prof. Dr. Turan Yazgan Türk Dünyası adına bir çok önemli fırsatların kaçırıldığını, fakat, Türk Dünyası’nın stratejik derinliği dikkate alındığında, İsmail Gaspiralı’nın “Dilde birlik, fikirde birlik, işde birlik” vecizesi çerçevesinde yapılacak çok şeyin olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Turan Yagan, onur gecesinde yaptığı konuşmada, “Burada hepinizle aynı duyguları, aynı dilekleri paylaşan biri olarak bulunuyorum. Ve hemen hepinizin çehresi ile aşina olmaktan son derece mutluyum. Bana lutfedilen bu özel armağan elbette yalnızca benim değildir. Dünyada hiç kimse tek başına birşey yapamaz. Hatta değil tek bir vakıf, tek bir devlet de tek başına birşey yapamaz. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın yaptığı hizmetlerin hepsinde, A’Dan Z’ye mutlaka pek çoğunuzun çok yakından, ama diğerlerinizin de gönül gücüyle bana katkıda bulunduğuna kayıtsız şartsız inanıyorum. Bu sebeple sizlerin, bu akşam bu toplantıda, burayı şereflendirmenizden son derece mutluyum, gururluyum ve hepinizi teker teker kucaklıyorum.

Bu Türk Dünyası meselesi çok büyük bir mesele ve çok büyük zaman kaybettiğimize inanıyorum. Çok büyük kayıplar verdiğimize inanıyorum. Yani, kazanılması mümkün olan kayıplarımızı, bizim olan kazançlarımızı elimizin tersiyle ittiğimize inanıyorum. Ve bu acı içimde daima canlı olarak duruyor. Doğru olarak hareket etseydik çok şeyi başarabilirdik. Hisleri bir kenara bıraksaydık, hislerle değil, akılla yürüseydik, gerçekten çok şey başarabilirdik.

Önümüzde misaller var; Amerika Türkiye’ye niye onbin barış gönüllüsü gönderdi, niye Kazakistan’da ikibinbeşyüz misyoner gönderdi?  Kırgızistan’da bine yakın  misyoner ne iş yaptı?.. Ben size söyliyeyim, Kırgızistan’da bin misyoner, ‘Ben bu insanları nasıl döğüştürürüm?’; bunun tespitini yaptı ve çetelesini çıkardı. Bakti ki, Celelabad’ın içinde Özbekler’le Kırgızları döğüştürmek mümkün değil.. Çünkü orada, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı yirmiiki yıldır eğitim veriyor; parasız ve Türkiye Türkçesiyle.. Ve ‘Dilde, fikirde işde birlik’ idealine benden yüz kat daha fazla inanan gençler yetiştirdik. Çok şükür.. Ama ne yaptı? Bunu çokiyi bildiği için, Bişkek’te yapmasının mahzurlarını düşünerek, dağdan, dağdaki Kırgızları getirerek Özbeklere kırdırdı veya Özbekleri kırdırmaya çalıştı. Ama bizim öğretim kurumlarımızda okuyan dünyanın dört bucağından Şorlardan, Peçeneklerden, Hakaslardan, İran TürklerindeN, Irak Türklerinden, Suriye Türklerinden hepsi dahil, yüz gencimizin tüyüne  bile dokunulmadı. Bizim öğrencilerimiz olan Özbekler’in tüyüne dokunulmadı. Bunları, hep oradaki bu şuura ermiş Kırgız kardeşlerimiz Özbekleri kucaklayarak, canlarını siper ederek başardılar.”

Prof. Dr. Turan Yazgan konuşmasını, Türk milliyetçileriyle bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyetini ifade etti ve “Bütün milli düşünce merkezlerini bir araya getirdiğimizde Türk Dünyası’yla daha çok bütünleşebiliriz” diyerek tamamladı.

 

PROF. DR. TURAN YAZGAN’A SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN PLAKETLER

DÜŞ KUR’un düzenlediği “Türkiye ve Türk Dünyası’na Hizmet Ödülü” gecesinde, 2023 İstanbul Platformu -Gazete2023, Orkun Vakfı, Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi ve Rumeli Türkleri Vakfı da, Türk Dünyasına yaptığı hizmetlerle ölümsüzleşen Prof. Dr. Turan Yazgan’a, şükran plaketleri takdim ettiler.

 

http://www.oncevatan.com.tr/guncel/dus-kurdan-prof-dr-turan-yazgana-turkiyeye-ve-turk-dunyasina-hizmet-odulu-h968.html

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar