Dünyanın en uzun yaşayan insanı bir Türkmen kadını

Türkmenistan’ın Mary şehrinde yaşayan Acapsultan Hacıyeva, 120. yaşını kutlayarak dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak tarihe geçti.


 

Acapsultan Hacıyeva

A. Hacıyeva, 1900 yılında Türkmenistan’ın Mary şehrinde dünyaya geldi. Hacı Ağa ile evliliklerinden Ata Ağa adında bir çocukları oldu. Eşi Hacı Ağa erken yaşta vefat edince Hacıyeva evin sorumluluklarını üstlendi. Savaşın zor günlerinden sonra yaşamını sürdürebilmek için kadın ya da erkek iş ayrımı yapmaksızın var gücüyle çalıştı. Çiftçilik, dokumacılık ve hayvancılık ile uğraştı. Tek çocuğu Ata Ağa’yı saygın bir şeklide yetiştirdi. Hacıyeva’nın 86 yaşındaki oğlu Ata Ağa’dan on iki torunu var. Torunlarından da doğan çocuklarla birlikte Hacıyeva doksan dokuz toruna sahip.
Dünyanın en uzun yaşayan insanı Hacıyeva, “çok yürümek, yediklerinizi ve içtiklerinizi kontrol etmek ve en önemlisi içimizdeki huzuru ve ülkemizde sakin, huzurlu bir yaşam sürmek zorundasınız.” tasfiyelerinde bulunarak uzun yaşamın sırrını verdi.
Japonya’ya ait uzun yaşayan insan rekorlarını geride bırakan Türkmen kadınına bu yıl ayrıca 1941- 1945 Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın 75. yıl anısına madalya verilerek şereflendirildi.

(Kaynak: https://turkmenportal.com/blog/31430/120letnyaya-turkmenka-adzhapsoltan-hadzhieva-yavlyaetsya-samym-dolgozhivushchim-chelovekom-v-mire 21.10.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar