Fener Rum Patrikhanesi Antik Kiliselere de Papaz Atamaya Başladı

Fener Rum Patriği, Muğla-Yatağan’daki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nin içinde bulunan kilise kalıntısı için 1. Stefanos’u resmi olarak papaz ataması ne anlama geliyor? Diyanet İşleri Başkanlığı, Atina’daki camilerden birine Türkiye’den imam atayabilir mi? Gözde Kılıç Yaşın yazdı.


 

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Muğla-Yatağan’daki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’nin içinde bulunan kilise kalıntısı için 1. Stefanos’u resmi olarak papaz atadı. Haberde “resmi olarak” denildiği için bunun Metropolitlik ataması olduğunu düşünüyoruz. Atanan kişi yani 1. Stefanos, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil. Leros (Türkçe adı: İleriye) adasında yaşayan Yunanistan vatandaşı bir papazın Türkiye topraklarında ayin yapmak için yetkilendirilmesi ne anlama gelir? Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, Atina’daki Osmanlı camilerinden birine Türkiye’den imam atayabilir mi? Batı Trakya’nın Seçilmiş Müftüsü, Rodos’taki –kapalı tutulan- Süleymaniye Camii’ne imam atayabilir mi? Atina, Yunan Sevr ve Lozan Antlaşmalarından doğan Dedeağaç’ta müftü seçimi için halkı seçime davet edebilir mi? Sadece düşünün bunlardan biri yapılsa Yunanistan’ın tepkisi ne olur? Batı Trakya’nın bahsi geçen uluslararası anlaşmaların tanıdığı yetki ve hakla seçilmiş müftülerinin katıldıkları cenaze töreni için bile yargılandıkları bir ülkeden bahsediyoruz.

Yazının devamı için:

http://soyledik.com/tr/analiz/7879/fener-rum-patrikhanesi-antik-kiliselere-de-papaz-atamaya-basladi–gozde-kilic-yasin.html

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.