Gebele’de restore edilen Alban kilisesi ibadete açıldı

lent.az haber sitesinin bildirdiğine göre, tarihî Kafkas Albanyasının başkenti olan Gebele’nin Nic kasabasındaki Alban Kilisesi, Haydar Aliyev Vakfı tarafından büyük ölçüde restore edilerek ibadete açıldı.


 

 

 

Alban Udi Kilisesi

Kutsal Meryem Ana Alban Udi Kilisesi

7 Kasım günü kilisede düzenlenen merasime, şehir yöneticileri, Haydar Aliyev Vakfı temsilcileri, Alban Udi dinî cemaati üyeleri ile Azerbaycan’da yaşayan Hristiyan vatandaşlar katıldı.

Haydar Aliyev Vakfı’ndan Zehra Hacıyeva, yaptığı açıklamada şunları söyledi: Bugün biz vakfın başlattığı “Hoşgörünün Adresi – Azerbaycan” programı çerçevesinde, maddî ve manevî mirasa, tarihî anıtlara verilen değerin şahidi oluyoruz. Program çerçevesinde anıtların tamir ve yenileme çalışmaları, Azerbaycan’ın yanında, Fransa, İtalya, Rusya’yı kapsıyor. Vakıf, bu ülkelerde de birçok tarihî anıtların, kiliselerin tamir ve yenileme çalışmalarını hayata geçirdi, şu anda da devam ediyor. Haydar Aliyev Vakfınca başlatılan bu çalışmalar, Azerbaycan’ın bir kez daha, kültürel çeşitliliğe sahip bir devlet olduğunu gösteriyor. Şu anda Karabağ’ın işgalden kurtarılan topraklarına baktığımızda, Ermeniler’in tarihî eserlere karşı vandallıkla davranarak mabetleri tahrip ettikleri görülüyor. Azerbaycan devleti ise, kiliseleri restore ederek gelecek nesillere ulaştırmaya çalışıyor. Nic kasabasındaki bu Alban Udi Kilisesinin inşasına on ikinci asırda başlanmış ve on sekizinci asırda tamamlanmış. Daha sonra bu kilise Ermeniler’in eline geçmiş, onlar burayı tahrip ederek kullanılamaz hale getirmişler. Haydar Aliyev Vakfı 2019 yılında kilisenin onarımına başladı ve yenileme çalışmaları bugün sona ererek ibadete açıldı. Bu, Nic kasabasında Haydar Aliyev Vakfı tarafından onarılan ikinci kilise. 2006 yılında Udiler’in yoğun olarak yaşadığı Nic kasabasında, Çotari Alban Udi Kilisesi restore edilmişti. Hoşgörünün küçük bir modeli olan Nic kasabasında şu anda üç kilise ve iki cami var. Hristiyanlar’la Müslümanlar bir yerde daima huzur içinde yaşıyorlar.”

Azerbaycan Alban Udi cemaati ruhânî reisi Robert Mobili ise, şunları belirtti: “Bugün tarihî bir gün… Gebele’de Kutsal Meryem Ana Kilisesi restore edildikten sonra ibadete açılıyor. Bu, Azerbaycan’ın hakikatidir. Tarihî hakikat bugün canlanıyor. On ikinci asırda temeli atılan ve on sekizinci asırda ibadete açılan bu Alban Udi Kilisesi, Ermeniler’in emrine verilmişti. Baskı ve etkilerden sonra 1836 yılında Alban Apostol Kilisesi lağvedildi, maddî ve manevî mirası Ermeni Gregoryan Kilisesinin etkisi altında Ermenileştirilerek belgeler, arşiv materyalleri ve levhaları değiştirilip tahrif edildi. Şimdi Udiler’in tarihî hakikati canlanıyor. Bugün, kilisede ilk duamız, Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılması için çarpışan Azerbaycan askeri için oldu. Biz, Karabağ’daki şehirlerin ve köylerin Ermeni işgalinden kurtarılmasına çok seviniyoruz. Ermeniler, Karabağ’da İslâm’la ilgili, kadîm Kafkas Albanyası ile ilgili geçmişe zarar verdiler. Karabağ’daki kiliseler, Alban Hristiyanlarına mahsustur, Ermeniler sonradan onları kendi hanelerine yazdılar. Karabağ’daki tarihî Alban mabetlerinin büyük çoğunluğu, Ermenilerce Gregoryanlaştırıldı. Biz Udiler, Alban Apostol Kilisesinin manevî vârisleri olarak, şu anda Gebele ve Oğuz’daki Alban mabetlerinde ibadet ettiğimiz gibi, işgal altındaki Alban kiliselerinde, aynı şekilde Laçın’daki Ağoğlan, Kelbecer’deki Genceser, Ağdere’deki Kutsal Yelisey ve diğer mabetlerde ibadet edeceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Alban Udi cemaati ruhanî reisi

Robert Mobili

Açılış merasimine katılanlar, kilisede dinî âyinlerini icra ederek dualar ettiler.

 

 

 

Kaynak: https://lent.az/news/384919 (12.11.2020)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar