‘GELDİK! GÖRDÜK! ÖLDÜRDÜK!’

Bir devlet başkanıydı o. Önünde yerlere eğildikleri… Doğal gazına petrolüne göz diktikleri… Ve kendi halkının ‘bir kısmının’  yardımı ve ABD’nin  beslediği El Kaide elemanları  eliyle katledildi! Tüm batı ekranlarında bir devlet başkanının, Sirte  sokaklarında  linç edilmesi canlı izletildi… El Cezire TV bu cinayetin sarsak cep telefonu kayıtlarını gösterdi. Kaddafi, kanlar içinde yerlerde sürüklendi ve can […]


Bir devlet başkanıydı o. Önünde yerlere eğildikleri… Doğal gazına petrolüne göz diktikleri… Ve kendi halkının ‘bir kısmının’  yardımı ve ABD’nin  beslediği El Kaide elemanları  eliyle katledildi! Tüm batı ekranlarında bir devlet başkanının, Sirte  sokaklarında  linç edilmesi canlı izletildi… El Cezire TV bu cinayetin sarsak cep telefonu kayıtlarını gösterdi.

Kaddafi, kanlar içinde yerlerde sürüklendi ve can verdi!   İşte bu medeniyetti!!!

O,  göğsünde  Ömer Muhtar’ın resmiyle dolaşmıştı.  Muhtar, 1927’de Atatürk’ten aldığı güçle, İtalyan işgaline  karşı anti-emperyalist mücadele vermişti.  Kaddafi Ömer Muhtar’ın izinde,  1969’da  ülkesini  İngiliz muhibi Kral İdris’in  baskı ve sömürüsünden kurtarmıştı. 1969 itibariyle, Libya’nın zenginliklerini halkla paylaşmış, halkına 0 faizle kredi vermiş, tüm Afrika’ya petrol dağıtmış, yollar yapmış, Türk müteahhitleriyle işbirliği yaparak ülkeyi gönendirmişti.  Afrika’da Eğitim seferberliğinin simgesi sayılmaktaydı…

Yerlerde sürüklenerek ve tek kurşunla  ‘yargılandı’!

Clinton’un deyisiyle  emperyalistler  40 yıl sonra  ‘Geldiler! Gördüler! Ve ÖLDÜRDÜLER!’

ABD Dışişleri Bakanı’nın bu sözleri söylerkenki hali videoda mutlaka izlenmeli..  İşte  o yüz  batı medeniyeti!!

‘Medeni dünya’ ,  ‘uluslar arası camia’, elindeki tüm silahları Libya’ya çevirdi, aylarca bombaladı…  onbinlerce sivil çocuk yaşlıyı katletti!

2001’de Wesley Clark açıklamıştı: Sıra Libya Suriye ve İran’daydı!   Kaddafi tehlikenin farkındaydı.  2003 itibariyle, ABD senatörleriyle, batılı  aktörlerle  bir araya geldi..

Batının gözü,   dünyanın petrol rezervinin  yüzde 3,5’una sahip Libya’daydı.  Libya Afrika’nın en büyük petrol ve  doğal gaz denizi üzerinde durmaktaydı.

Şimdi  şu ya da bu şekilde  antiemperyalist direniş gösteren bir lider ve tüm ailesi yok edildi… Sıra neye geldi?

NATO uçaklarıyla yerlebir olan Libya’nın  ‘yeniden yapılandırılması  işi’  şimdi  ABD firmalarında!

Petrol ve doğal gazı  Avrupalı sırtlanların dişleri arasında…

Şimdi içerde seçtikleri işbirlikçilere birkaç dolgun kemik fırlatacaklar.  Yeni bir oligarşi yaratacaklar.  El birliğiyle Orta Afrika’ya uzanacaklar.  Obama AFRİCOM ve ABD birliklerini Orta Afrika ‘da hareketlendirdi bile.

Amerikan senatörleri  ‘Uganda’lı çoçukları korumaktan’ söz  etmeye başladı işte…Bekleyin…

Çin’in altyapı su arama,   enerji yatırım ağıyla kapladığı Afrika ülkeleri şimdi ABD bombalarıyla tanışıyor… Afrika ‘globalleşiyor’!

Mart ayından beri bu ülke üzerinde 26 bin bombardıman uçuşu gerçekleştirildi. Binlerce füze Libya halkının üzerine indi!

Artık NATO’nun işi bitti.

Global Research’den  Patrick Henningsen  soruyor:

‘ Şimdi Libya, son 30 yıldır yaşadığı istikrarı bir daha görebilecek mi?  Libya halkı bir daha Kaddafi’nin sağladığı geniş çaplı kamu yardımları, bedava sağlık ve eğitim ve daha onlarca devlet yardımından yararlanabilecek mi? Doğal kaynaklarına sahip olabilecek mi? HAYIR!’

Ekranlarda parlak gazetecilerimiz, ‘Demokrasi geliyor! diktatörlüğe son!’ diye çığırıyor.. Kendilerinden ne kadar da eminler!  Libya da olanları OLAĞAN karşılayanlar, bir gün herhangi bir ülkede ‘diktatör’ suçlamasına uğrayan’ herhangi bir liderin aynı sonla yok edilebileceğini unutmasınlar…

Diktatör ne demek  bir de onu okuyup anlasınlar!

Bush, Obama ve diğer pek çok lider  gelmiş geçmiş en kallavi diktatörlük örneklerine imza attılar…

Uluslar arası Hukuk   taş devri kurallarına dönerse onlar da aynı hukuk çerçevesinde ‘yargılanırlar’!  Onlara yardakçılık edenler de aynı sondan kaçamazlar… Tarih bilimi böyle diyor!

Banu AVAR

banuavar@superonline.com

Avatar
Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.