Gürcistan’da Türk Yurtlarının İsmi Değiştirilerek Milletimiz Asimile Edilmekte

Anar Turan, Gürcistan'ın bölgede bulunan Türklere karşı uyguladığı yıldırma politikalarını Türkmeneli Cephesi için kaleme aldı.


Paylaşın:

Dünün Borçalısı Bugünün Kvemo Kartlisi

2019 hiçte Borçalıya hoş gelip sefa getirmedi.Yeni yıl yeni sorunları beraberinde getirdi.

Gürcistan’ın Borçalı üzerinde oynadığı oyunlar hızla devam etmekte Azerbaycan Türkçesinde olan şehirlerin,köylerin ve sokakların ismi değiştirilmektedir.

Aşağıda Azerbaycan Türkçesindeki yer adlarının değiştirilmiş listesini göreceksiniz.
• Ağbulaq → Tetriskaro (1940)
• Barmaqsız → Tsalka (1932)
• Başkeçid → Dmanisi (1947)
• Çörük Qəmərli → Katarinenfeld (1817) → Lüksemburq (1921) → Bolnisi (1943)
• Qaratəpə → Qarayazı → Qardabani (1947)
• Sarvan → Borçalı (1929) → Marneuli (1947)
Digər toponimlər

• Şulaver → Şahumyan (1925) → Şulaver (1991)
• Trialeti → Molotovo (1940) → Trialeti (1957)
KƏNDLƏR
Bolnisi rayonu üzrə (1991-92-ci illər)
1. Faxralı → Talaveri
2. Arıxlı → Naxeduri
3. Hasanxocalı → Xidiskuri
4. Daşlıqullar → Mixrani
5. Qoçulu → Çapala
6. Əsmələr → Mskneti
7. Cəfərli → Samtreti
8. İmirhəsən → Savaneti
9. Molla Əhmədli → Xataveri
10. Saraçlı → Mamxuti
11. Aşağı Qoşakilsə → Kvemo Arkvani
12. Yuxarı Qoşakilsə → Zemo Arkvani
13. Sarallar → Zvateri
14. Mığırlı → Vanati
15. İncioğlu → Şua Bolnisi
16. Aşağı Güləver → Geta
17. Yuxarı Güləver → Cipori
18. Dəmirli → Xaxlojvari
19. Kibirçik → Jresi
20. Arakel → Cecpariani
21. Babakiçilər → Musaprian (sonradan Poçxveriani)
22. Beytəkər → Bartakari
23. Muğanlı → Farizi
24. Kolagir → Tsurtavi
25. Abdallı Cavşantaş
26. Qaratikan → Saberiti
27. Siskala → Brlaxauri
28. Tapan → Disleli
29. Çatax → Xaissopeli
30. Qaradaşlı → İçrita
31. Kəpənəkçi → Kvemo Bolnisi
Qardabani rayonu üzrə

• Soğanlıq → Poniçala (1989)

Gürcistan hükümetinin Türk yurdu olan Borçalı’nın sosyal,ekonomik, milli kültür ve tarihi ile ilgili deforme işlemleri hızla devam etmekte,tarihi yurt yerimiz Borçalı, bugün bölgedeki çıkarları olan küresel güçlerin oyun alanı haline gelmektedir.

Çeşitli faktörler kullanarak hedeflerine ulaşmak isteyen bu güçler, Borçalı’daki Türk Tarih ve Milli Kültürümüzü ciddi biçimde tehdit etmektedir.

Bugün Gürcistan Müslümanlarının idaresi yabancı devletin dini cemaatleri tesiri altındadır.Zaten sayıca az olan soydaşlarımız mezhepçilik altında birleşelim derken Şialık Sünnilik ve bunların kolları olan tarikatlarla bölünüp parçalanmaktadır.

Güney Kafkasya’nın işgalinden sonra Çarlık Rusyası Türk’leri bölmek için Sünni Şii meselesini ele alarak kendi çıkarları doğrultusunda halka işlemekte idi.

Şimdi ise Sünni kesim üzerinde daha çok Türkiye’den gelen tarikatların,Şii Türklerin üzerinde ise Sefevilerden, Kacarlardan kalan sözde İran molla rejiminin Gürcistan’da baskıları devam ediyor.

Sünni ve Şii kesimin inançlarını kullanarak etki alanlarını genişletiyorlar.
Herhangi biri etki alanını genişletebilirse, o ülkenin itibarı ön plana çıkacaktır. Bu anlamda İran buradaki çemberini genişletmeye çalışıyorken Mezhep bölünmesi içinde dağılan soydaşlarımız karşısında İran ile birlikte Rusya kendi çıkarlarını korumaktadır.

Sünni, Şii sorununu gündeme getirerek oyun kurmak bu günün meselesi değilken yeni çağda bu gibi faktörler yeni meseleleri ön plana çıkarmaktadır.

Türk yurdu Borçalı’nın ikinci önemli sorunu ise eğitimdir.Azerbaycan dilinde okul ve eğitimci sayısı her geçen yıl yok olma tehdidi altında.

Şu anda, Gürcistan’da Azerbaycan Türkçesi eğitim veren okullarda çalışan Azerbaycan Türk Dili ve edebiyat öğretmenleri 65-70 yaş arasındadır.

Birkaç yıl sonra öğretmen kadrosunun azalması okulların kapanarak gürcü okuluna çevrilmesine neden olacaktır.7000 yıllık şanlı tarih ve kültüre sahip Milletimizin kendi dilinde eğitim alamaması Türk Milletinin o bölgede asimile olmasına yol açacaktır.
Bir zamanlar soydaşlarımızın Gürcistan’da iyi mevkilerde çalışamamalarının ana nedenlerinden biri Gürcü dilini bilmemeleriydi. Bugün bu sorun çözülmesine rağmen çok sayıda gencimiz gürcü dilini bilmelerine rağmen Türk oldukları için kadrolara alınmamaktadır.

Gördüğünüz üzere Türk yurtlarımız medeni ve tarihi yönde asimile edilmekte,Türk isimleri değiştirilmekte,kardeş arasına mezhep çatışması sokulmaya çalışılmakta,Türkçe eğitim alanlarımız daraltılmakta kısaca 7000 yıllık tarihi olan Milletimiz yok edilmektedir.

Yıllardır yapılan bu mezalimler yetmemiş gibi  3 gün önce Gürcistan savunma bakanı işgalci Ermeni ordusunun kuruluş yıldönümünü kutlamış Ermeni büyükelçiğini ağırlamıştır.

Hazırlayan:Anar Turan
Yazının aslı için tıklayınız

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar