Güvenlik kamerası devi şirket Uygurları takip için uygulama geliştirdi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Güvenlik kamerası devi şirket Uygurları takip için uygulama geliştirdi

Hikvision şirketi Uygur Türklerini takip için uygulama geliştirdi. Olayın soruşturulması üzerine ürünün tanıtım yazısından ilgili bölüm çıkarıldı.

12 Kasım 2019
A. Selim Babaoğlu

 

Güvenlik kamerası şirketinden ırkçı uygulama
Uygurları takip için uygulama geliştirildi

Dünyaca ünlü güvenlik kamerası şirketi IPVM’nin sitesinde yayınlanan yazıda güvenlik kameraları üreticisi Hikvision şirketinin Uygurları takip etmek için yapay zeka teknolojisi geliştirdiği ifade edildi.

Ürünün Çince tanıtımında söz konusu yapay zekâya sahip kameranın takip edilen kişinin cinsiyetinin, deri renginin ve diğer bir takım özelliklerinin yanısıra etnik kökenini “Uygur olup olmadığını” da tespit edecek vasıfta olduğu yazılmış.

IPVM’nin bu ırkçı yaklaşımı soruşturması üzerine Hikvision ürünün tanıtımından bu kısımların silindiği dile getiriliyor.

Öte yandan bu skandal tanıtımın 7 ay boyunca
yayınlandığı ayrıca şirketin daha önce de benzer uygulamalarının olduğu belirtilmiş.

(Kaynak: https://ipvm.com/reports/hikvision-uyghur, 11/11/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları