Hakan Özyıldız yazdı: Napolyon’un Barutu

İktidar ve muhalefet, bu borç limiti meselesine muhasebeci yaklaşımıyla bakıyor.


Hakan Özyıldız kişisel sayfası hakanozyıldız.com‘da yeni ekonomik programı Napolyon’dan çarpıcı bir analiz ile değerlendiriyor.  Savaşın kaybedildiğini öğrenen İmparator, komutanları toplar ve sorar; “Söyleyin bakalım savaşı neden kaybettik?” Korkudan tir tir titreyen generaller, birkaç nedeni var derler ve saymaya başlarlar; “Bir, barut bitti!” Napolyon, “Tamam gerisini saymana gerek yok.” diyerek generalin konuşmasını hiddetle keser. Bütçe disiplini, seferberlik halinde bütçenin hangi şartlarda limit aşımına giderek ek ödenekler elde edebileceği ve bu durumda TBMM’ye, özellikle de muhalefet partilerinin milletvekillerine düşen görevleri bu yazıda bulabileceksiniz..

Hakan Özyıldız’ın yazısından bir bölüm:

“Genel veya kısmi seferberlik, savaş ilanı veya zorunlu askeri hazırlıkların yapıldığı olağanüstü hallerde Millî Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçelerindeki mevcut ödenekler, bu idarelerin ödenek toplamları aşılmamak şartıyla, birleştirilerek kullanılabilir. Bu durumda da mevcut ödeneklerin yeterli olmaması halinde toplam ödenek tutarının yüzde on beşine kadar ek harcama yapılabilir…” hükmü yer alıyor.

Yani şartlar olağanüstü ise, bazı istisnalar tanınmış. Ama sadece ilgili ödeneklerle sınırlı istisnalar. Bütçenin geneline yönelik “kafana göre takıl” yaklaşımı yok.

Kanuna aykırılık sadece “Ödenek üstü giderlerde” olsa neyse. Bir de 4749 sayıl Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun limitle ilgili 5. Maddesine aykırılık var. Önceki yazımda detaylı bir şekilde ele aldığım gibi (Hakan Özyıldız: Hazine yedi ayda yasal borçlanma limitini aşmış) TBMM’den geçen bütçenin açığına bağlı olarak, Hazine’nin bu yıl yeni alacağı borç limiti 90 milyar lira kadar.

Oysa açıklanan nakit dengesi verilerine göre, Eylül sonu itibariyle, 114,9 milyar lira yeni borç alındı. Kanuna aykırı bir durum söz konusu.

İşin en ilginç yanı iktidar ve muhalefet, bu borç limiti meselesine muhasebeci yaklaşımıyla bakıyor. “Yıl sonundaki duruma göre karar veririz. O zaman limit aşımı varsa bakarız” diyorlar”. Sanki bu iş, vergi ödeyecek bir şirketin muhasebesi. Oysa kanunun amacı fazla borç alınmasını engellemek. Limit ne zaman aşılacaksa, iktidar TBMM’den izin almak zorunda.

Zorunda ama Meclis “bütçe hakkına” layıkıyla sahip çıkabiliyorsa.

Yoksa konu aynen Napolyon’un barut hikâyesinde olduğu gibi… 600 milletvekili ve binlerce çalışanı ile TBMM, demokrasi için olmazsa olmaz hakkını, asıl görevini yerine getirmezse, detay rakamları konuşmanın bir anlamı var mı?

Yazının tamamını okumak için, lütfen bağlantıya tıklayınız….

Yazar

MDM

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.