İktisat tarihçisi Mehmet Genç vefat etti

İktisat tarihi alanında Türkiye'nin sayılı uzmanlarından biri olan Mehmet Genç ebediyete irtihal etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, yakınları ve sevenlerine sabır diliyoruz. Ülkemizin ve bilim dünyasının başı sağ olsun.


İktisat tarihi alanında Türkiye’nin sayılı uzmanlarından biri olan Mehmet Genç ebediyete irtihal etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, yakınları ve sevenlerine sabır diliyoruz. Ülkemizin ve bilim dünyasının başı sağ olsun.

Mehmet Genç kimdir?

1934’te Artvin Arhavi’de dünyaya gelen Genç, İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni 1953’te, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü 1958’de bitirdi.

1960 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü’nde “İktisat Tarihi” asistanı olarak Ömer Lütfi Barkan’ın yanında çalıştı.

1983 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nde emekli oluncaya kadar pek çok öğrenci yetiştirdi.

Osmanlı İktisat Tarihi üzerine lisans ve lisansüstü düzeyde dersler veren Genç, 1999 yılında emekli olduktan sonra İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde ve İstanbul Şehir Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nde lisans ve lisansüstü dersler verdi.

Mehmet Genç’in Osmanlı ekonomisi üzerine yayımladığı pek çok makalesi İngilizce, Fransızca, Arapça ve Yunanca gibi pek çok dile çevrilerek tekrar basıldı.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.