IRKÇILIK

25.02.1999 Beş yıl önce otobüs durağında beklerken öldürülen Hukuk Fakültesi öğrencisi zenci genç Stephen Lawrence hakkında, başkanlığını emekli hakim Sir William Macpherson’ın yaptığı bağımsız kurumlarca hazırlanan rapor, İngiliz toplumunda genel olarak “ırkçı” eğilimler olduğunu ortaya koydu. Lawrence’ın katillerinin halen bulunamamasının nedeninin, Lawrence’ın zenci olmasından kaynaklandığını ileri sürülen raporda, gencin öldürülme nedeninin de aynı olduğu vurgulandı. […]


25.02.1999

Beş yıl önce otobüs durağında beklerken öldürülen Hukuk Fakültesi öğrencisi zenci genç Stephen Lawrence hakkında, başkanlığını emekli hakim Sir William Macpherson’ın yaptığı bağımsız kurumlarca hazırlanan rapor, İngiliz toplumunda genel olarak “ırkçı” eğilimler olduğunu ortaya koydu.
Lawrence’ın katillerinin halen bulunamamasının nedeninin, Lawrence’ın zenci olmasından kaynaklandığını ileri sürülen raporda, gencin öldürülme nedeninin de aynı olduğu vurgulandı.

Raporda, İngiltere‘de varolan ırkçılıkla mücadele etmek için bir dizi önlem alınması önerilirken, İçişleri Bakanı Jack Straw da konuyla ilgili geniş kapsamlı bir reforma gidileceğini açıkladı.

Avam Kamarası’nda konuşan Straw, çalışkan bir öğrenci olan ve kişiliğiyle saygınlık kazanan Lawrence’ın öldürülmesinin İngiliz toplumuna verdiği dersler olduğunu belirtti. “Bu olay, toplumda varolan ırkçı eğilimleri ve önyargıları silmemize yardım etmeli” diyen Straw, Lawrence’ın anne ve babasından, polis teşkilatının katillerin bulunmasında yeterli özeni göstermedikleri için de özür diledi.

IRKÇILIKLA MÜCADELEDE YENİ REFORMLAR

İçişleri Bakanı Jack Straw ayrıca, yalnız İngiliz polis teşkilatında değil, İngiliz toplumunun genelinde ırkçılıkla mücadele amacıyla bir dizi reform sözü verdi.

Bu arada, İngiltere Emniyet Genel Müdürü Sir Paul Condon, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, raporun polis teşkilatını “ırkçı” bulması halinde görevinden derhal istifa edeceğini söylemişti. Fakat Condon, raporun kendi teşkilatını sert bir dille ırkçılıkla suçlamasına rağmen istifa etmeyeceğini açıkladı. Condon, Lawrence’ın ailesinden ve bütün etnik kökenlilerden özür dileyerek, “Polis teşkilatının ırkçı eğilimlerinden dolayı utanç duyuyorum” dedi.

Sir Paul, yaptığı açıklamada, teşkilattaki ırkçılık eğilimleriyle mücadele etmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve hükümetin getirdiği yeni önlemleri sıkı bir şekilde uygulayacaklarını da belirtti.

http://www.porttakal.com/ahaber-ingiltere-irkci-bir-toplum-93712.html

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.