Karma eğitim karşıtı açıklamalara karşı ortak bildiri

Son zamanlarda karma eğitim ve festivaller üzerinden yürütülen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu değerlerinden laiklik karşıtı kampanyalara ve söylemlere Kürsü platformu öncülüğünde ortak tepki verildi.


Paylaşın:

Aralarında derneğimiz yönetim kurulu üyeleri ve editörlerinin de bulunduğu bir grup gencin Türkiye’nin sosyal ve siyasal sorunlarını entelektüel boyutta ele almak, bilimsel yöntemle ortaya koymak, eleştirel bir bakış açısıyla konuları değerlendirmek, sorunlara çözüm bulmak amacıyla oluşturduğu Kürsü Platformu, son zamanlarda yaşanan cinsiyetçi kutuplaşmalara tepki olarak bir bildiri yayınladı. Kendilerini ülkenin durumundan memnun olmayan Türk gençleri olarak tanımlayan Kürsü Platformu geçtiğimiz günlerde ortaya atılan, eğitimde kız çocuklarına ayrı okul fikrine bu bildiri ile tepki gösterdi. Tahtapod.com, Twitter sohbet odaları, Youtube gibi sosyal medya mecralarının yanı sıra kitap-dergi vb. yayınlarda da düşüncelerini paylaşan, gündemi tartışan Kürsü, yayınladığı bildiride son zamanlarda sayısı artan yasaklara ve cinsiyetçi söyleme dikkat çekti. Özgürlük alanının daraltıldığını belirten Platform, bazı dinî yapılanmaların baskısı ile yaşanan festival yasaklarına ve Millî Eğitimde ortaya atılan kız-erkek ayrımı fikrine tepki gösterdi.

Cinsiyet ve cinsel yönelimler üzerinden kasıtlı şekilde toplumu kutuplaştırıcı söylemlerle bir ‘menzile’ yüründüğünü ifade eden Kürsü platformu, sağlıklı bir kimlik gelişimi için karma eğitimin pedagojik açıdan son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Kişilerin, cinsiyetleri üzerinden değil; karakterleri, haysiyetli duruşları, insani değerlere sadakati ve topluma katkısı üzerinden değerlendirilmesini gerektiğini savunan grup, Osmanlı aydınlanmacılarından Mustafa Kemal Atatürk’e kadar tüm yakın tarihimizin çağdaşlaşma için mücadele ettiğini, bu mücadeleyi karartmaya kimsenin gücü yetmeyeceğini ifade etti.

Millî Düşünce Merkezinin de destek verdiği bildiriye, Birlik ve İlerleme Düşünce Derneği, Tahtapod.com, haberiniz.com, Yaş Türkistan Haber, Milliyetçi Odak gibi oluşumların yanı sıra Tonyukuk, Burhi, Efe Aydal, Ambargo Tv, Meşale Hareketi gibi sosyal medya fenomenleri imza verdi.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar