Kerkük Peşmergeye Bırakılamaz

Millî Düşünce Merkezi Duyurusu: Kerkük, Türklüğün tarihî ve fiilî yurdudur.


Paylaşın:

KERKÜK PEŞMERGEYE BIRAKILAMAZ

Kürdistan Demokrat Partisi’ni (KDP’yi) destekleyen bir grup yine Kerkük sokaklarını karıştırdı. Bahaneleri, Kerkük – Erbil kara yolunun kapatılmış olmasıydı. Demokratik bir tepkiye orantısız bir şekilde karşılık veren peşmerge bir grup yine Kerkük sokaklarını karıştırdı.

Irak’ın eşit vatandaşları olan Kerkük’teki Türkmenler ve bazı Arap aşiretleri, ordunun kontrolünde olan bir binanın KDP’ye teslim edilmesi kararına karşı çıkıyorlar ve tepkilerini kara yolunu kapatarak gösteriyorlar. Kerkük’teki KDP yandaşları da ileri giderek, barışçı bir protestoya karşı sokak ve caddeleri cehennem alanına çeviriyorlar. Başlangıçta da kendilerine ait olmayan, gasp ettikleri ve hükümetin hoşgörüsüyle de birkaç yıl kullandıkları binaların şimdi kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar. Bu, peşmergenin haksız eylemlerinden sonuncusudur.

Irak Merkezî Yönetimi’ne de bu olaylar bir ders olmalıdır. Merkezî Hükümet Irak’ın bütünlüğünü ve bütün vatandaşlarının eşit haklarını korumakla yükümlüdür. Barzani yönetiminin bu gayrimeşru hareketlerine göz yumulması Irak’ın toprak bütünlüğüne karşı açık bir tehdit ve meydan okumadır.

Tarihî Türk yurdu Kerkük’ün nüfus yapısı, Türkiye yöneticilerinin gözleri önünde değiştirildi. Peşmergenin, her türlü hukuka aykırı olarak tam bir pervasızlıkla tapu ve nüfus kayıtlarına girmesi, orada durmayarak mezar taşlarının da tahrip edilmesi, tarihte az rastlanan olaylardandır. Türkiye Cumhuriyeti’nin haysiyetine karşı açıkça yapılan bu davranışlara karşı hükümetlerimizin tepkisiz kalması acıdır. Suriye’nin kuzeyinde de benzer olaylar tekrarlanıyor. Bölgenin istikrarsızlaştırılmasının gerisinde bu olgular vardır.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye, geçmişte Balkanlardaki soydaşlarına nasıl sahip çıkmışsa, Irak ve Suriye’deki kardeşlerine de öyle sahip çıkmalıdır. Bu tarihimizin bize yüklediği bir sorumluluktur. Yakın zamanda yaşadığımız olayların gelişme şekli tepkimizi göstermekte gecikmemizin bize pahalıya mal olacağını öğretmiştir.

Türkiye tarihin kendisine yüklediği bu sorumluluğa sahip çıkmalıdır.

MİLLÎ DÜŞÜNCE MERKEZİ

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar