Kıbrıslı 14 şehit çocuk, 46 yıl sonra defnedildi

1974 yılında gerçekleşen Muratağa-Sandallar katliamında hayatını kaybeden 14 çocuk, KKTC’inde düzenlenen törenle bugün toprağa verildi.


Kıbrıslı 14 şehit çocuk, 46 yıl sonra defnedildi.

46 yıl önce Muratağa-Sandallar’da gerçekleşen katliamda kendilerine ulaşılamayan 14 çocuk, Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü aramalar sonucunda bulunarak kimlikleri tespit edildi. Yedi kız, yedi erkek, en küçüğü 4 aylık bebek en büyüğü 16 yaşında olan çocuklar, Muratağa-Sandallar Şehitliğinde düzenlenen törenle toprağa verildi.
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törende Cumhurbaşkanı konuşma yaptı.1963-1974 tarihleri arasında Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı saldırıların ve büyük kayıpların yaşandığını hatırlatan Tatar, insanlık adına utanç verici olduğunu belirtti. Tatar, Kıbrıs’ın Yunan adası olması için yapılan saldırıların 1974 Mutlu Barış Hareketi ile son bulduğunu ve Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının güvenliği için adadaki varlığının önemini ifade etti. Şehit düşen çocukların bulunması ve kimliklerinin tespit edilmesine imkan sağlayan görevlilere teşekkürlerini bildirdi.

(Kaynak: https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/en-aci-veda-3-h102330.html 26.12.2020)

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar