KILIÇLAR: Yüreğimizi Yakanların Yanına Kalmayacak

Hakkari Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan mobilyacıdan içeriye adımını atacağı an sivil giyimli polis Bayram Göde, yanına yaklaşan kişinin tabancasından çıkan kurşunlara hedef oluyor ve olay yerinde can veriyor. Saat tam 15.45′tir. Yani güpegündüz eylem yapılıyor. Katil ortada yok!.. Kısa bir süre önce, bu köşenin okurlarına, “Eylem yapanlar, eylemden sonra kaçmak için acele etmiyor. Sigarasını yakıyor, diğer […]


Hakkari Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan mobilyacıdan içeriye adımını atacağı an sivil giyimli polis Bayram Göde, yanına yaklaşan kişinin tabancasından çıkan kurşunlara hedef oluyor ve olay yerinde can veriyor. Saat tam 15.45′tir. Yani güpegündüz eylem yapılıyor.

Katil ortada yok!..

Kısa bir süre önce, bu köşenin okurlarına, “Eylem yapanlar, eylemden sonra kaçmak için acele etmiyor. Sigarasını yakıyor, diğer meraklılar gibi olayı izliyor, sonra yürüyerek olay yerinden ayrılıyor” demiştim.

Bayram Göde de yine aynı şekilde şehit edildi. Gözaltına alınanlar “Ateş edeni görmedim, silah sesini bile duymadım” diyor.

Hakkari merkezde olduğu gibi ilçelerinde de olaylar farklı değil. Yüksekova İlçesi’nde bu yıl içinde astsubay ve uzmanlardan Yasin Ak, Yalçın Bozok, Durdu Çapar, Yahya Karakaya, Murat Özkozanoğlu şehit edildiler. Aynı ilçede polis memuru Metin Badak da geçen yıl aynı yöntemle şehit edilmişti.

Yetkililere, şehitlerin katillerinin yakalanıp yakalanmadığını sorduğumda, gözaltına alınanlar olduğunu, ancak tetikçilerin bulunamadığını söylüyorlar. Çünkü, güvenlik güçlerine, soruşturmayı yürütenlere can güvenlikleri nedeniyle kimse yardımcı olmuyor. Polise gidenlere başka gözle bakıyorlar.

Olayı Özel Timlere Bağlamak Yanlış

Terör örgütü, şehir ve dağ yapılanmalarıyla birlikte Hakkari’ye yükleniyor. Orada “kurtarılmış ilçe, il oluşturmak” için önce güvenlik görevlilerini görevlerini yerine getiremez hale getirilmesi, bıkkınlık yaratılması gerekiyor. Çocuk ve kadınları öne sürüp polise taş attırıyorlar.

Bazıları “Polis Özel Harekat Timleri’nin PKK’nın dağ kadrosuna karşı görevlendirileceği açıklandığı için polis hedef alındı” dese de, bunun gerçekçi olmadığını söyleyelim. Çünkü, geçen yıl da 8 polisimiz şehit edilmişti.

PKK, terörü kentelere yaymanın çabası içinde. Özel Harekat Timleri’ne kırsal alanda görev verileceği açıklanmadan önce Kastamonu’da polis memuru Recep Şahin, Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde Gökhan Şimşek, Muharrem Ünlü, Tunceli Nazimiye’de Hakan Yavuz ve Gökhan Büyükaslan, Hatay’da Ali Arat, Hasan Aslan, Emre Yalçın, Fatih Yıldız şehit edildiler.

Bitlis’in Hizan İlçesi’nde Yasin Höbek, Hakkari Çukurca’da Murat Çelikhası, Hakkari Merkez’de Bayram Göde ise özel timlerin kırsalda görevlendirileceğinin açıklanmasından sonra şehit edildi.

Polise Kiralık Ev Bile Verilmiyor

Deniliyor ki, eylemi gerçekleştirenlerin yakalanamamasındaki en büyük neden, eylemden sonra o kişinin dağa çıkması. Ama, Hakkarili bir vatandaşımızın anlattığını da yazalım:

“Örgütün dağ kadrosundan belki 200 kişi, bugün il ve ilçelerde geziyor. Eylemleri de planlayarak gerçekleştiriyorlar. Önce istihbarat çalışması yapılıyor, ardından eylem yapılıyor. Eylemciyi görseniz bile ihbar etmeniz mümkün değil, Bu kez sizin hayatınız tehlikeye girer. İşler öyle boyutlara ulaşmış ki, polise, askere kiralık ev bile verilmiyor. Hatta polise-askere eşlerini, çocuklarını getirmemeleri de öneriliyor. 20 bin nüfuslu Hakkari’de cinayetler işleniyor, katilleri bilinen zorluklar nedeniyle yakalanamıyor, tanık bulunamıyor.”

Hakkari  Emniyet Müdürü Ayhan Buran ve arkadaşları, olayın acısını en çok yaşayanlardır.

Yandaşlarını Silahlandırıyorlar

Örgüt, il ve ilçe eylemlerinin, kırsal alandaki eylemlerden daha etkili olduğunu görmeye başladı. Dikkat edilirse, artık hedefler arasında yanlız polis, asker değil, kaymakam, C. Savcısı ve diğer kamu görevlileri de var.

Öncelik Hakkari ve ilçerinde olmak üzere teröristlerin, kendilerine yakın olan vatandaşların bir bölümüne parasız, bir bölümüne ise ucuz silah temin ediliyor, bir ayaklanma durumunda bunların güvenlik güçlerine karşı kullanılması planlanıyor. Yani, Güneydoğu’ya önemli ölçüde silah, patlayıcı yığını da yapılıyor.

‘Kanları Yerde Kalmayacak’

Oğuz Kağan Köksal‘ın AKP’den milletvekili seçilmesiyle, Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğu da boşalmıştı. Bu göreve Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar getirildi. Kılıçlar da, kaymakamlık ve valiliğin de Doğu ve Güneydoğu’da görev yaptı. Yani, olup bitenleri, örgütün taktiklerini biliyor. Son dönemlerde polise, askere dönük eylemlerin arttığının da farkında. Emniyet yetkilileri personelini terör olaylarına karşı uyarırken “önce tedbir” diyor. Polis, asker il ve ilçelerde hedef alındığına göre, Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar da, personeli yayımladığı genelgeyle daha dikkatli olmaları için uyarıyor. O uyarının içinde neler yapılabileceği de sıralanıyor. Tabii ki bunları güvenlikleri açısından yazmamız uygun olmaz.

Genel Müdür Kılıçlar, “Şehit haberlerini aldıkça yüreğimiz yanıyor. İnanın, telefonum çaldıkça kötü bir haber alacakmışım gibi yüreğim ağzıma geliyor” diyor.

Hakkari’de şehitlerimizin katilleri henüz yakalanamadı. Genel Müdür Kılıçlar kesin kararlı bir ifadeyle ne yapılacağını söylüyor:

“Devlet, şehitlerimizin kanını yerde bırakmaz!”

SÖZCÜ

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar