KİM BU ALİ BONGO? TAYYİP BEY GABON’DA KİMİNLE BULUŞUYOR?!

        Tayyip bey  7 Ocakta  Batı Afrika ülkesi Gabon’a hareket etti.. Devlet başkanı Ali Bongo ile buluştu.  Kimdi bu Ali Bongo?   Demokrasi havarisi Batı ve kullandığı birilerinin iki yüzlülüğünü göstermesi açısından  Bongo’yu  tanımak önemli.. Bongo,  Batı Afrika’nın en şöhretli yolsuzluk ve soygun dosyalarının sahibi.. En acımasız ‘diktatörlerden’ biri.. Fransız Mason Locası’na bağlı […]


 

 

 

 

Tayyip bey  7 Ocakta  Batı Afrika ülkesi Gabon’a hareket etti.. Devlet başkanı Ali Bongo ile buluştu. 
Kimdi bu Ali Bongo?   Demokrasi havarisi Batı ve kullandığı birilerinin iki yüzlülüğünü göstermesi açısından  Bongo’yu  tanımak önemli..
Bongo,  Batı Afrika’nın en şöhretli yolsuzluk ve soygun dosyalarının sahibi..
En acımasız ‘diktatörlerden’ biri..
Fransız Mason Locası’na bağlı bir ‘büyük üstad’! 
Aileden ‘diktatör’! Babası da Gabon Devleti başında 41 yıl kalmıştı..   Nedense    küresel şebekeler,   Gabon’a  hiç  ‘demokrasi’ getirmeye kalkışmadı..  Gabon’daki diktatörler ‘cici diktatörlerdi, söz dinlemekteydiler, Esad gibi  verilen gizli emirleri reddetmemişler, uslu uslu Amerikan sırtlanlarının dediği yolda ilerlemekteydiler.
2009’da devlet başkanlığına  hileli bir seçimle  ‘getirilen’ Ali Bongo,  Sorbonne’da Hukuk  eğitimi aldı,   hayatının önemli bir bölümünde   Paris’de haylazlık yaptı. 
 23 yaşında siyasete girdi.. 
30 yaşında Gabon Dış işleri bakanlığında görevliydi.. Sıkıldı ayrıldı.. Paris  gece hayatını ‘inceledi’,   futbola gönül verdi, kadınlarla ilgilendi ve annesi gibi şarkıcı olmaya heves etti.   İlkinden daha beyaz olan ikinci  eşine gönül verdi..
1996’da 37 yaşında siyasete  geri döndü.. 
Dikkat: Gabon’un  Diyanet İşleri Konseyinin başkanlığına getirildi! Artık Dindar bir maske takması gerekecekti!
Küçük bir not: Aslında hristiyandı ve 15 yaşındayken  babasıyla beraber din değiştirmiş ‘Müslüman’ olmuştu.    Mason bir ‘müslüman’ nasıl oluyorsa öyleydi… 
1999’da  Savunma Bakanı oluverdi.
2006’da hem  Savunma hem Devlet bakanlığına getirildi.
2008’de  babasının partisinin başkan yardımcısıydı.
2009’da  ‘başkan’ seçilecekti..
Saltanat’a adım atar atmaz.. ünlü konuşmasını yaptı.. ‘Ben 40 yıl bu koltukta oturmayacağım !’ dedi..  Ardından yasayı değiştirdi,  ‘sınırsız iktidar  süresi’ seçeneğini kanunlaştırdı..Daha da ileri gitti.. Parlamentoyu lağvetme hakkını da  kendisine hediye etti.
Eğitim sistemini tümüyle küresel şirketlerin emrine geçirdi.. Sertifika sistemini getirdi… 
2011’de Beyaz Saray’a davet edildi..  Obama ile karşılıklı oturdu espriler havada uçuştu.. Çünkü Sudan’dan sonra  Nijerya, Fildişi Sahilleri derken sıra Gabon’daydı.  Batı Afrika’da petrol havzaları ile ünlü birkaç ülkeden biriydi Gabon.
‘Arap baharı’yla  Kuzey Afrika ülkelerine  ‘demokrasi’ dağıtan Amerika’nın Batı Afrika’nın  eli epeyce kanlı diktatörü Bongo’yu Beyaz Saray’a davet etmesi Fransa  tarafından sorgulandı…  Beyaz Saray’dan şu açıklama yapıldı: ‘Gabon devlet başkanı Bongo,ülkesinde  bizim de desteklediğimiz  reformları  hayata geçirmek için çırpınıyor. Ayrıca Gabon ABD’nin Milli Güvenliği için had safhada önemli”
 
Eski bir Fransız sömürgesiydi Gabon.   1960’da bağımsızlığına kavuşmuş, 1967’de ise  baba Bongo diktatörlüğünde yeniden esarete girmişti!. Fransız  Total  şirketi petrolün yarısına el koyuyordu.. Amerika’nın Afrika oyunu  hızlanınca  oğul Bongo, Fransa’ya ihanet etmiş, Amerika ile yola devam kararı almıştı.  Enerji sektöründe Fransız şirketlerinin yerini  Amerikan şirketleri alacaktı.
 
Kararını  2012’de Kongo’da yapılan Frankofoni Zirvesinde açıkladı.  Ruanda’yı örnek alacaktı. Efendiler değişince  yeni efendinin dili benimsenirdi.
Gabon’da  o güne kadar resmi dil olarak kabul edilen Fransızca’nın yerini  İngilizce aldı!
 
Bu bir savaş kararıydı.. Fransa ‘ihaneti’ karşılıksız bırakmadı.
 
Bir anda  tüm BONGO aile sırları  Fransız  basınından  ilgili rakip ülkelerin medyasına  saçıldı.. Bongo   ‘Hanedanı’nın  Fransa’daki  para,  mal ve mülkleri Gabon devleti hazinesinden çalınan paralarla elde edilmişti.
 
Yolsuzluk, ve yoksulluğun  tavan yaptığı, halkın büyük çoğunluğunun açlıkla boğuştuğu, zengin petrol ve doğal gaz yataklarına sahip bir ülkeydi Gabon.. Manganez’de dünya birincisiydi.. Elmas ve çelik madenleri  göz kamaştırıcıydı…
Tayyip Erdoğan 2011’de ağırladığı Bongo’ya iadei ziyaret gerçekleştiriyor.. 2013’ün ilk yurtdışı gezisini Gabon’a yaptı.  ‘Demokrasi’ İnsan hakları’ diye yırtınarak Suriye’nin kan ve ateş çukuru haline gelmesi için az gayret harcamadı…
Bu gece dünyanın en azılı diktatörlerinden birinin sarayında konaklıyor.
 
Herkes kollasın kendini, Amerikan derin devleti, küresel çekişmede kullandığı memurları da harcıyor!

 

 

 

 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.