Korona virüsünün bu korkunç özelliğini bilmiyorsunuz

Korona virüsünün sinsice yayılmasına sebep olan özelliği keşfedildi.


Koronavirüs yayılmaya devam ediyor

Koronavirüs tehdidi

ABD’nin en eski popüler bilim dergisi The Scientific American’ın Amerikalı sağlık dergisi STAT’tan aktardığı makalede Çin’de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilan ettiği Koronavirüs (Coronavirus) ile ilgili korkunç gerçeğe işaret edildi.

Virüs, belirti göstermeyenlerce yayılıyor

The New England Tıp Dergisinde geçtiğimiz Perşembe günü yayımlanan makaleye göre Koronavirüsün belirti (semptom) göstermeyen hastalar tarafında başkasına bulaştırılabileceği iddia edildi.

Makalede yine bir Korona virüsü çeşidi olan SARS virüsü gibi virüslerin taşıyıcılarda belirtiler görüldükten sonra başka insanlara bulaştığı belirtilirken grip tarzındaki virüslerin ise hastada belirtiler başlamadan bir ya da iki gün önce başkasına bulaştığı ifade ediliyor.

Makalede Koronavirüsün bu özelliğine dair bir vakadan da bahsediliyor.

Çin’in Şangay şehrinden Almanya’ya iş gezisine giden Çinli bir kadının 3 günlük Almanya ziyaretinden sonra uçakta rahatsızlandığı ve 4 gün sonra Koronavirüs teşhisi konduğu belirtiliyor.

Çinli kadının Almanya’da temas kurduğu Alman bir iş adamında da 3 gün sonra boğaz ağrısı, üşüme, öksürük ve ateş belirtilerine rastladığı, Alman iş adamının daha sonra iyileşip işine döndüğü ifade ediliyor.

Çinli kadına Koronavirüs teşhisi konulduktan sonra işe koyulan hastalık dedektifleri Çinli kadınla Almanya’da görüşenler ile temas kurdukları ve Alman iş adamına da testlerden sonra Koronavirüs teşhisi konduğu belirtiliyor.

Alman iş adamının çalışma arkadaşlarından üçüne Koronavirüs teşhisi konduğu. Bu kişilerin birinin ise Çinli kadın ile hiç temas kurmadığı tespit ediliyor.

Kaynağa ulaşmak için tıklayınız

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar