Korona virüsünün bu korkunç özelliğini bilmiyorsunuz – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-5: Açık Oturum   • Çağrı: Bize katılın

Korona virüsünün bu korkunç özelliğini bilmiyorsunuz

Korona virüsünün sinsice yayılmasına sebep olan özelliği keşfedildi.

1 Şubat 2020
A. Selim Babaoğlu
Koronavirüs yayılmaya devam ediyor
Koronavirüs tehdidi

ABD’nin en eski popüler bilim dergisi The Scientific American’ın Amerikalı sağlık dergisi STAT’tan aktardığı makalede Çin’de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilan ettiği Koronavirüs (Coronavirus) ile ilgili korkunç gerçeğe işaret edildi.

Virüs, belirti göstermeyenlerce yayılıyor

The New England Tıp Dergisinde geçtiğimiz Perşembe günü yayımlanan makaleye göre Koronavirüsün belirti (semptom) göstermeyen hastalar tarafında başkasına bulaştırılabileceği iddia edildi.

Makalede yine bir Korona virüsü çeşidi olan SARS virüsü gibi virüslerin taşıyıcılarda belirtiler görüldükten sonra başka insanlara bulaştığı belirtilirken grip tarzındaki virüslerin ise hastada belirtiler başlamadan bir ya da iki gün önce başkasına bulaştığı ifade ediliyor.

Makalede Koronavirüsün bu özelliğine dair bir vakadan da bahsediliyor.

Çin’in Şangay şehrinden Almanya’ya iş gezisine giden Çinli bir kadının 3 günlük Almanya ziyaretinden sonra uçakta rahatsızlandığı ve 4 gün sonra Koronavirüs teşhisi konduğu belirtiliyor.

Çinli kadının Almanya’da temas kurduğu Alman bir iş adamında da 3 gün sonra boğaz ağrısı, üşüme, öksürük ve ateş belirtilerine rastladığı, Alman iş adamının daha sonra iyileşip işine döndüğü ifade ediliyor.

Çinli kadına Koronavirüs teşhisi konulduktan sonra işe koyulan hastalık dedektifleri Çinli kadınla Almanya’da görüşenler ile temas kurdukları ve Alman iş adamına da testlerden sonra Koronavirüs teşhisi konduğu belirtiliyor.

Alman iş adamının çalışma arkadaşlarından üçüne Koronavirüs teşhisi konduğu. Bu kişilerin birinin ise Çinli kadın ile hiç temas kurmadığı tespit ediliyor.

Kaynağa ulaşmak için tıklayınız

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları