MDM Açıklaması: Doğu Türkistan’daki zulüm durmalıdır!

Doğu Türkistan'dan gelen haberler Türk kamuoyunda infial uyandırıyor. Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerine yapılan zulme son verilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti dünya kamuoyunu harekete geçirmeli, insanlık onurunu ayaklar altına alan toplama kampları kapatılmalıdır.


Doğu Türkistan'daki kamplar kapatılmalıdır

Son dönemde bütün açıklığı ile ortaya çıkan Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’da, suçsuz yere 8 yıl hapis cezasına çarpıtılan büyük Türk ozanı Abdurehim Heyit’in, Çin zindanlarında işkenceler sonucu şehit düştüğüne dair haberler Türk kamuoyunda büyük infial yarattı.

Türk Dışişleri de olaya kayıtsız kalmayıp bu konuda açıklama yaptı. Bu infial ve özellikle Dışişleri açıklaması, Çin makamlarını harekete geçirdi ve büyük ozanın hayatta olduğuna dair bir video yayımlandı.

Abdurehim Heyit’in hayatta olması hepimizi sevindirmiştir. Ancak Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yaptığı zulüm halen devam etmektedir.

Devletimiz, özellikle eğitim kampları adı altında milyonlarca Türk’e yapılan işkenceler üzerinde durmalıdır. Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerinin geleneklerine göre yaşama hakkı suç sayılamaz.

Olaylar bir kere daha göstermiştir ki devletimizin soydaşlarımız konusunda takınacağı tutum son derece önem taşımaktadır.

Hatırlanacağı üzere yaklaşık 40 yıl önce Irak Türklerinin liderlerinin idam edileceği haberi yine Türk kamuoyunda infial yaratmış, ancak dönemin hükümetinin yeterli tepki göstermemesi üzerine Necdet Koçak, Albay Abdullah Abdurrahman, Adil Şerif ve Rıza Demirci 16 Ocak 1980’de Kerkük’te  şehit edilmişlerdi.

Çin’de yaşananlara karşı çıkmak da hem insanlık açısından bir mecburiyet hem de Türk olmanın bir gereğidir.

Benzeri olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için devletimiz olayları yakından takip etmeli ve gerektiğinde her düzeyde tavır koymalıdır.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar