Özbekistan ve Kırgızistan arasında anlaşma sağlandı

İki devlet arasındaki tartışmalı konularda anlaşmaya varıldı.


 

 

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamchybek Tashiev yaptığı açıklamada “Kırgız-Özbek sınırındaki tüm ihtilaflı bölgeler % 100 çözüldü. Artık bu konuda herhangi bir sorun olmayacak” dedi. Taraflar “Kara-Su”, “Bekabad”, “Intimoq”, “Kensoy”, “Seydikum” kontrol noktalarının düzenlenmesi ve rehabilitasyonu konusunda anlaşmaya vardı. Kampirabad rezervuarının (Kırgız-Özbek sınırında yer alan) genel kullanımı konusunda da anlaşma sağlandı. Böylece:
• Kampirabad rezervuarının su kaynaklarının 900 yatay seviyeyi aşmayan bir seviyede yenilenmesini sağlayan ortak yönetim üzerine hükümetler arası bir anlaşmanın sonuçlanması
• Özbekistan’ın Kırgız vatandaşlarının suya serbest ve engelsiz erişiminin sağlanması
• Özbekistan, rezervuarın etrafına mühendislik yapıları inşa etmemeyi taahhüt etti.
Özbekistan Kırgızistan’a, Oş bölgesinin Özgen ilçesi ile Celal-Abad bölgesinin Suzak ilçesi sınırındaki Andican bölgesi sınır kontrol noktaları arasında 1.000 hektar arazi sağlayacak. Ayrıca Chashma kaynağının ortak kullanımına ilişkin hükümetler arası bir anlaşma taslağı hazırlanacak. Tashiev’e göre iki günlük görüşmelerin ardından Celal-Abad ve Namangan bölgeleri sınırındaki Gavasay bölgesinin 8.000 hektarı Kırgızistan’a aktarıldı.
(Kaynak: https://kun.uz/uz/news/2021/03/26/qirgiziston-bahsli-hududlar-boyicha-kelishuv-haqida-malum-qildi-ozbekiston-tomoni-bu-hali-ishchi-guruh-kelishuvlari-ekanini-aytmoqda 27.02.2021)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.