Öztin Akgüç: Milliyetçilik

Milliyetçilik, ulusal topluluk oluşturmayı, ulusal kimliği geliştirmeyi, ulusal egemenliği, ulusal bağımsız devleti, ülkenin varlığını, onurunu, saygınlığını korumayı amaçlar.


Cumhuriyet Gazetesi’nden Öztin Akgüç “Milliyetçilik” başlığı ile yazdığı yazıda, Türkiye’de milliyetçilik ve toplumdaki yansımalarına dair önemli tespitlerde bulundu.

Milliyetçiliği, “Ulusal topluluk oluşturmayı, ulusal kimliği geliştirmeyi, ulusal egemenliği, ulusal bağımsız devleti, ülkenin varlığını, onurunu, saygınlığını korumayı amaçlar. Milliyetçiliğin, insan toplulukları arasında ayrım yapma, üstünlük sağlama, “ari ırk” olma, diğer topluluklar üzerinde egemenlik kurma gibi savı yoktur. Milliyetçilik, sömürüye, emperyalizme, küreselleşme ayartısına karşıdır. Gerçek milliyetçilik, bir erdem, bir artam, meziyettir.” olarak tanımladı.

Akgüç, yazısında dil ve kültür birliğinin önemine de vurgu yaparak “Ulusal devletin oluşması için, dil ve kültür birliğinin sağlanması, geleneklerin, değer yargılarının korunması, ulusal kimliğin geliştirilmesi temel etkenlerdir. Ulusal kimliği geliştirmek için, devrimlerin yanı sıra eğitim laikleştirilmiş, çağdaşlaştırılmış, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu kurulmuştur.” Dil ve kültür birliğinin sağlanması için atılan adımları değerlendirerek, güncel gelişmelere nasıl etki ettiğine dair bir değerlendirmede bukundu.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayınız.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar