Kırımoğlu – Bir halkın mücadelesi

Yeter ki; YEDİ DEVLET – BİR MİLET şuurunda olalım. Yeter ki; ÖZERK NİCE KARDEŞ DEVLETİN varlığını bilelim. Hasan Kallimci sizler için bu inanılmaz eseri anlattı.


Kırımoğlu – Bir halkın mücadelesi; Zafer Karatay

“Derdim çoktur hangisine yanayım,

“Yine tazelendi yürek yarası” diye başlar Pir Sultan Abdal’ın türküsü. Evet derdimiz çok. Hangisine yanalım, hangisini anlatalım? Şu günlerde Azerbaycan’ın Mehmetçikleri, 28 yıl önce işgal edilen topraklarından, sömürgecilerin maşası Ermenileri “İti kovar gibi” kovuyor. Bir diğer sömürgeci maşası Yunan’a karşı mavi vatanı savunuyoruz. Sömürgecilerin desteğiyle devletçikler kurmaya, ülkemizi de bölmeye çalışan PKK mensuplarını üçer beşer etkisizleştiriyoruz. Öz topraklarında, Çinlilerin zulmü altında inleyen Uygur Türklerinin çığlıkları yüreklerimizi dağlıyor. Ve bugünlerde elimde bir başka derdimizi, Kırım Türkleri kardeşlerimizin hayatta kalmak/ vatanlarına sahip olmak için verdiği mücadeleyi anlatan kitap: “Kırımoğlu- Bir Halkın Mücadelesi” … Yazarı, Zafer KARATAY.

Zafer Karatay, Ankara’ya göç ederek yerleşen Kırım Türklerinin torunu. On bir yaşında okuduğu, hemşerisi Cengiz DAĞCI’nın eserleri, gönlüne, Kırım’ı ve Kırım Türklerinin tutsaklığını köz olup düşürmüş. Karatay, hemşerisi İsmail GASPIRALI’nın “Millete hizmet etmek istiyorsan elinden gelen işle başla!” tavsiyesine uyarak halkı için çalışıyor, üretiyor. Kırım Türklerinin Türkiye’deki sesi Emel dergisinde görev alıyor. Prodüktör olarak çalışmaya başladığı TRT’de programlar, belgeseller yaparak verdiği hizmetle Cengiz Dağcı’nın, İsmail Bey Gaspıralı’nın yanına eklenecek adlar arasında –haklı olarak- yer alıyor. Karatay’ı, ürettiği program ve belgeselleri, verdiği hizmetleri internetten rahatlıkla bulabileceğiniz için yazarın bir program için davetli geldiği Denizli’de şahsıma imzaladığı kitabını tanıtmaya geçeceğim.

“Kırımoğlu – Bir Halkın Mücadelesi” adlı kitap, aynı adı taşıyan dokuz bölümlük belgeselin metni. Belgeselin metin yazarı ve yapımcısı Zafer Karatay, yönetmeni Neşe Sarısoy Karatay. Giriş bölümünde, Kırım’a Türklerin yerleşmesi özetlenerek verilmiş. 18 Mayıs 1944 tarihinde sürgün edilen Kırım Türklerinin bugüne kadar verdikleri mücadele, 12 bölümde, şu başlıklar altında anlatılmış:

1-Sürgün

2-Can Pazarı

3-Anka, Küllerinden Yeniden Doğuş

4-Sürgünde Yeşeren Vatan

5-Cesur İnsanlar Kremlin’e Karşı

6-Sovyet Hapishanelerinde Bir Kahraman

7-Sürgünlere Rağmen Yine Kırım Yine Kırım

8-Ya Vatan Ya Ölüm

9-Evimiz Geri Verin

10-Millî Egemenlik Mücadelesi; Kurultay ve Kırım Tatar Meclisi

11-Rusya’nın Kırım’ı İşgali ve Kırım Tatarları

12-İşgale Karşı Yeniden Millî Mücadele

Bu kitap; Kırım Türklerinin verdiği şan ve şeref dolu mücadeleyi anlatan bir eserdir.

Bu kitap; yirmi iki gün yirmi iki gece sürgün yolculuğunda ve sürgüne gönderildikleri yerlerde binlercesi vefat etmesine rağmen… Açlık, zulüm, hapishaneler, işkenceler, çalışma kamplarının ağır şartlarına rağmen hukuk çizgisinden bir santim dışa çıkılmadan verilen bir mücadeleyi anlatmaktadır.

Bu kitap; bebeklik çağında, ana kucağında sürgünü yaşayan ve zulmün içinde bir lider olarak yetişen Mustafa Cemiloğlu’nun; “Hiçbir başarı, o başarının altında masum insanların kanı dökülürse, bir çocuğun gözyaşı dökülürse başarı değildir.” sözünün ilke olarak kabul gördüğü mücadelenin özetidir.

Bu kitap; bir belgesel metninden öte Allah’ın Kırım Türklerine bahşettiği bir liderin, Mustafa Cemiloğlu’nun hayat hikâyesidir; halkını en iyi şekilde nasıl temsil ettiğinin, “Vatan Kırım” için verdiği mücadelenin, romanıdır. “Bir lider nasıl olmalıdır?” ile “Hak arama en iyi şekilde nasıl yapılmalıdır?” sorularının cevaplarını barındırmaktadır.

Her karar halkına danışarak alan Kırım Türkleri, bu kitapla dünyaya “demokrasi” dersi vermektedir.

Bu kitapta; Stalin ile Putin’in birbirinin kopyası oldukları göz önüne serilmiş, onlarca şahit ve belge ile ispatlanmıştır.

Kitabı okurken, “Kırım Türklerinin SSCB’de, Ukrayna’da, Kırım’da verdikleri mücadelenin bir de Türkiye ayağı var. Türkiye’de bu konuda yapılan çalışmalar verilen destekler de bir kitapta toplanmalı.” diye düşünmüştüm. Bir paragrafta; “… birkaç doktora çalışması olacak kadar geniş ve kapsamlıdır. KTMM Türkiye temsilciliği yaptığım bu döneme ait hatıralarım, dâhil olduğum faaliyetler ve çalışmalar bir başka kitabımın konusu olacaktır.” bilgisini edinince sevindim.

Ne yazık ki bugün, 1600 yıllık Türk vatanı Kırım yine Rusların işgali altında. Kırım Türkleri yine tutsaklığı yaşıyor. Kırım Türklerinin yazarı Cengiz Dağcı, gözlerini vatan hasretiyle gurbette yummuş, ancak cenazesi vatan toprağıyla buluşmuştu. Bugün, Cengiz Dağcı’nın cenazesi de tutsak, bugün… Yarın, Cennet Kırım’da, Kırım Türkleri kardeşlerimiz, yine bayraklarının altında hür yaşayacaklar; Azerbaycan Türklerinin Karabağ’da ay-yıldızlı bayraklarını dalgalandırmaya başladıkları gibi… Umudumuzu yitirmeyelim.

Yeter ki; YEDİ DEVLET – BİR MİLET şuurunda olalım.

Yeter ki; ÖZERK NİCE KARDEŞ DEVLETİN varlığını bilelim.

Yeter ki GASPIRALI’nın; “DİLDE, FİKİRDE, İŞDE BİRLİK” ve “MİLLETE HİZMET ETMEK İSTİYORSAN ELİNDEN GELEN İŞLE BAŞLA!” öğütlerini unutmayalım.

 

 

 

Yazar

Hasan Kallimci

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.