Prof. Dr. Öztürk’e cemaat baskısı

"Gelinen nokta, dinî alanda kimin neye nasıl inanması gerektiği konusunda mutlak yetkinin birtakım cemaatler ve şahıslara ait olduğunu, dolayısıyla cemaatlerden onay almamış farklı bir dinî görüşü savunma imkânının ülkede artık son bulduğunu gösteriyor." Öztürk tek yol yurt dışına çıkmak diyor.


Paylaşın:
Prof. Dr. Mustafa Öztürk

Prof. Dr. Mustafa Öztürk

Tefsir alanında Türkiye ve dünyadaki sayılı uzmanlardan ilahiyatçı  Prof. Dr. Mustafa Öztürk, gönderdiği bir Tweet’de cemaat baskısının dayanılmaz hâle geldiğini ve dinî konularda kendi aklıyla düşünebilmek ve bağımsız çalışabilmek için belki de ülkeyi terk etmek zorunda kalabileceğini belirtti.

Prof. Öztürk’ün mesajından, cemaat etkisinin akademik kademelere ve icraya da uzandığı anlaşılıyor. Prof. Öztürk’ün Tweet’i şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca dinî grup ve cemaatlerin Diyanet ve İlahiyat gibi kurumlara ayar verme cesaretlerinin belki ilk defa bu kadar yüksek trende ulaştığına şahitlik ediyoruz.

Kendilerini birer baskı grubu olarak konumlandıran bu odaklar söz konusu kurumlara yönelik planlarını ve amaçlarını gerçekleştirmek için özellikle seçim sath-ı mailinde siyasi iradeyi de etkilemeyi fırsat bilerek sistematik karalama kampanyaları tezgahlıyorlar. Son kampanyada konu mankeni olarak bizi seçmiş görünüyorlar.

Bugün gelinen nokta, dinî alanda kimin neye nasıl inanması gerektiği konusunda mutlak yetkinin birtakım cemaatler ve şahıslara ait olduğunu, dolayısıyla cemaatlerden onay almamış farklı bir dinî görüşü savunma imkânının bu memlekette artık son bulduğunu gösteriyor.

Bu yüzden, İlmî çalışmalara devam etme ve farklı bir fikir/görüş beyan etmenin tek yolu, yurtdışındaki bir üniversitede çalışmak gibi görünüyor.

Görelim Mevla neyler diyelim, Mevla’dan hayırlısını dileyerek biz yolumuza devam edelim…

Prof. Dr. MUSTAFA ÖZTÜRK

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar