Prof. Dr. Töre Mirzayev vefat etti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler Çalıştayı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Türkiye’de Organ Nakli ve Sorunları

Prof. Dr. Töre Mirzayev vefat etti

Halk bilimi ve filoloji alanlarında yüzlerce başarılı çalışmaya imza atan Özbekistan Türk’ü Prof. Dr. Töre Mirzayev vefat etti.

30 Eylül 2020
Esra Çam
Prof. Dr. Töre Mirzayev

Töre Mirzayev 6 Mart 1936 tarihinde, Özbekistan’ın Buhara şehrindeki Safirkan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Özbek filolojisinin ve halk biliminin en ünlü temsilcilerinden biri olan Mirzayev, Özbekistan’da folklor araştırmalarının bilimsel bir disiplin haline getirilmesinin kurucu isimlerindendir. “Alpamış Destanı’nın Varyantları” (1968), “Halk Bahşılarının Epik Repertuarı” (1979) gibi destanlar ve destan anlatıcıları üzerine pek çok çalışması bulunan Mirzayev, küresel ölçekte birçok teorik problem çözen büyük bir halk bilimcidir. Töre Mirzayev bugüne dek 600’den fazla bilimsel, metodolojik çalışma yayımladı. Kitapları ve yazıları; Türkiye, Kazakistan, Türkmenistan, Tataristan, Almanya ve Rusya gibi pek çok ülkede yayımlandı.
Ömrünü bilime adayan değerli merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Türk dünyasının başı sağ olsun.
Kaynak: (https://www.kun.uz/news/2020/09/30/akademik-tora-mirzayev-vafot-etdi 30.09.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları