Rauf Denktaş, Gali’ye haddini nasıl bildirdi?

Denktaş, yabancı diplomatlarla siyasiler karşısında boyun eğmeyen, onların saygısızlıkları karşısında ağızlarının payını veren Türk ulusunun onurunu çiğnetmeyen işte böylesine korkusuz bir liderdi.


Paylaşın:

Rauf Denktaş’ın eski danışmanı, gazeteci, yazar ve tarihçi Sabahattin İsmail; Türk kamuoyunun ilk defa öğreneceği bir olayı şahsî X hesabından paylaştı.

Aktarmayı görev bilir, dikkatinize sunarız:

“Yıl 1993.

BM Genel Sekreteri Mısırlı diplomat Butros Gali. Kendisi Hristiyan, eşi Yunan asıllı ve Yunan hayranı biri. Görev süresi içinde “Gali Planı” diye bir planı bize empoze etmeye çalıştı. Görüşmeler için tarafları New York’taki BM merkezine davet etti. Görüşmelerde sık sık Denktaş’ın sözünü kesiyor. Rum taleplerini empoze etmeye çalışıyor. Sesini yükseltip azarlarcasına konuşuyor. Denktaş, masayı terk eden kişi olmamak için sabrediyor. Ertesi günkü görüşme öncesinde Butros Gali ile özel bir görüşme yapmak istiyor. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Kenan Atakol ile birlikte gidiyor. Gali, ‘Buyurun, oturun, ne içersiniz?’ diye soruyor. Denktaş oturmuyor. Öfkeyle şöyle diyor: ‘Buraya oturup bir şey içmeye gelmedim. Sana iki çift sözüm var, dikkatlice dinle. Sen atanmış bir memursun. Ben ise küçük de olsa bir ülkenin seçilmiş lideriyim. Senin görevin arabuluculuk yapmak, ortak bir zeminde bizlerin buluşması için müzakerelerde yardımcı olmaktır. Benim bulunduğum yerde bir daha sesini yükseltir ve saygısız bir üslup takınırsan, seni bu camdan aşağıya atarım.’ (Bulundukları yer BM merkezinin 35. katı)

Ve Denktaş bu sözden sonra kapıyı vurup çıkıyor.

Not: Denktaş ile birlikte odada olan Dışişleri Bakanı Kenan Atakol’a atfen nakleden KKTC İstanbul Başkonsolosluğu emekli ticari ataşesi Cahit Kayıarslan’dır.

Denktaş, yabancı diplomatlarla siyasiler karşısında boyun eğmeyen, onların saygısızlıkları karşısında ağızlarının payını veren Türk ulusunun onurunu çiğnetmeyen işte böylesine korkusuz bir liderdi. Nur içinde yat büyük lider.

Ruhun şad olsun.”

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar