Savaş çığırtkanlığı ve çelişkileri

Bundan birkaç ay öncesine kadar Türkiye ile Suriye ilişkileri, iki devlet bir kültür temelinde yürütülüyordu. İki ülke aralarında bakanlar kurulu toplantıları yapıyor, Esad ile Erdoğan birbirlerinin düğünlerine iştirak ediyor, ülkeler arasında vize kaldırılıyordu. Türkiye’nin ekonomik sahasını, tarihi ve coğrafi alana doğru kaydırması her kesimin takdirine mazhar oluyordu. Düne bakıldığında her iki ülke arasında gelinen bugünkü […]


Paylaşın:

Bundan birkaç ay öncesine kadar Türkiye ile Suriye ilişkileri, iki devlet bir kültür temelinde yürütülüyordu. İki ülke aralarında bakanlar kurulu toplantıları yapıyor, Esad ile Erdoğan birbirlerinin düğünlerine iştirak ediyor, ülkeler arasında vize kaldırılıyordu. Türkiye’nin ekonomik sahasını, tarihi ve coğrafi alana doğru kaydırması her kesimin takdirine mazhar oluyordu.

Düne bakıldığında her iki ülke arasında gelinen bugünkü aşamanın ne denli trajik olduğu görülür.  “Arap Baharı”  denilen ve Büyük Orta Doğu Bölgesinin küresel sisteme entegre edilmesi projesine katkı sağlayacak gelişmeler, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkileri gerginleştirerek kopma noktasına getirmiştir.

Bölgenin son on yıllık geçmişine biraz daha yakından bakalım: Önce Irak’ı ve Irak’la ilişkilerin geçmişini hatırlatalım. Başbakan Erdoğan iktidarı iş başı yaptığı yıllarda Irak’ın durumu da Suriye’ye benziyordu.. Irak’ta Saddam’ın Baas rejimi vardı. Orada Suriye’nin tam tersi olacak biçimde Sünni azınlığın Şii çoğunluğa tahakkümü söz konusuydu. Saddam’ın kanlı ve insanlık dışı katliamları sonucu Türkiye mülteci akınına uğramıştı. Barzani/Talabani Türkiye’deki PKK terörüne hamilik yapıyordu. PKK da Kandil’de üslenmiş durumdaydı. Irak’a ABD ile birlikte Türkiye’nin müdahalesi söz konusu olduğunda her türlü risk göze alınarak malum 1 Mart tezkeresiyle Türkiye bu işe karışmamaya karar verdi. İyi de yaptı.

Suriye’ye gelince, onlarca yıldan bu yana Suriye, Baas adlı insanlık dışı zorba bir rejim ile yönetilmiyor muydu? Yönetiliyordu. Suriye Şii (Nusayri) azınlığın Sünni çoğunluğa tahakkümünü esas alan bir mezhep baskısı altında tutulmuyor muydu? Tutuluyordu. Zaman zaman Sünni kitlelerin ayaklanması, Baas rejimi tarafından kanlı bir biçimde bastırılmıyor muydu?. Bastırılıyordu. Bu bastırma faaliyetleri sırasında da -özellikle Hafız Esat döneminde- on binlerce insanın katledildiği bilinmiyor muydu? Biliniyordu. Suriye, Türkiye’de acımasız bir biçimde kan döken terör örgütü PKK’yı koruyup kollamamış mıydı?

Yazının devamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=19351

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar