SERVET SOMUNCUOĞLU VEFAT ETTİ…

Türklük sevdalısı ve hayatını Türklüğün izlerini belgelemeye adayan değerli TRT program yapımcısı Servet Somuncuoğlu 6 Ağustos 2013 sabahı ani bir rahatsızlıkla hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve milliyetçi camiaya başsağlığı dileriz. SERVET SOMUNCUOĞLU KİMDİR? 14 Mayıs 1964 tarihinde Bursa’nın Karacabey ilçesinde doğdu. Aslen Giresun Eynesil’li. Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi […]


Türklük sevdalısı ve hayatını Türklüğün izlerini belgelemeye adayan değerli TRT program yapımcısı Servet Somuncuoğlu 6 Ağustos 2013 sabahı ani bir rahatsızlıkla hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve milliyetçi camiaya başsağlığı dileriz.

SERVET SOMUNCUOĞLU KİMDİR?

14 Mayıs 1964 tarihinde Bursa’nın Karacabey ilçesinde doğdu. Aslen Giresun Eynesil’li. Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu.

1988 / 2004 arası TRT İstanbul Radyosu’nda prodüktör olarak çalıştı ve Günle Gelen, Günün İçinden, Müzikli Edebiyat, Yeni Bakışlar, Türkülerle Yaşamak, Aşkın Has Bahçesinde, Tarihte Yolculuk ve Tarihin Büyük İhanetleri programlarını hazırladı.

Türk Edebiyatı ve Atlas dergilerinde yazmaktadır. 2005 yılı temmuz ayında “Saymalı Taş- Türklerin Bilinçaltı” çalışmasını Kırgızistan’da tamamladı ve Atlas Dergisinin Aralık 2005 sayısında yayınladı, 2007 yılının aralık Atlas sayısında “Taştaki Türkler” konusunu yazdı ve fotoğraf çekimlerini gerçekleştirdi.

1740 – 1962 yılları arasında Türkiye’de yaşayan ve 1962 yılında Rusya’ya göç eden Manyas-Akşehir Kazakları ve Kars Malakanlarının göç hikayesini anlatan “Don Kazakları”, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Çetin Berkmen’le yaptığı söyleşiler “Adanmış Bir Ömür” adı altında kitap olarak yayımlandı. “Gallemit” adlı eseri Bilgeoğuz Yayınları’ndan çıktı.

Fotoğraf çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmekte olan Somuncuoğlu; Rusya, Çin, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kosova, Macaristan ve Avusturya’da çekimler yapmıştır. Anadolu Çiçekleri, İnsan Anadolu, Şimdi Dem Zamanı, Dumanda Yaşamak, Tanrı Dağlarından, Krater Gölleri ve Çocuklar konulu fotoğraf projelerinin çekimleri devam etmektedir. Ayrıca, Türk tarihinin antik döneminin belgeleri olan kaya resimleriyle ilgili çalışmalarını sürdürdü.

Dört yıllık bir emek sonucunda, 150 bin km, yol katedilip, 138 gün saha çalışması ile ortaya çıkan, TRT tarafından yayınlanan ve TÜRKSAV 12. Türk Dünyası Hizmet Ödülünü alan “Karlı Dağlardaki Sır” adlı belgeselin Yapım-Yönetim ve Metin yazarlığını yapan Servet Somuncuoğlu, A-Z İnşaat’ın desteğiyle yayınladığı “Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler” kitabı ile 2008 yılı TGC Sedat Simavi Sosyal Bilimler Araştırma Ödülüne layık görüldü. Halen TRT İstanbul Televizyonunda prodüktör olarak çalıştı.

 

MEKANI CENNET OLSUN…

Avatar
Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.