Sınır dışı edilen Uygur Türkleri ve eli Müslüman ülkelere eren Çin

CNN Gazetesi Çin Hükumetinin baskıları ile sınır dışı edilen Uygur Türklerinin hikayelerini yazdı.


CNN Gazetesi Çin zulmünden kaçıp sığındıkları müslüman ülkelerdeki Uygur Türklerinin hikayelerini manşete taşıdı.

Haberde Türkiye’ye yönelik iddialar da mevcut. Hâlihazırda Türkiye’de yaşayan Amannisa Abdullah’ın hayatı bir telefon mesajı ile değişmiş. 2018 yılında Dubai’de kocasıyla birlikte bebek kıyafeti bakmak için gezen Amannisa’nın kocasının telefonuna polis merkezine müracaat etmesi için bir mesaj gelir. Kocası Ahmed, hamile karısı Amannisa’yı ve oğlunu yakın bir arkadaşına emanet edip çağrıldığı polis merkezine gider, ancak burada gözaltına alınır.

Doğumuna pek az süre kalan Amannisa, 5 yaşındaki oğluyla birlikte 13 gün boyunca polis merkezine gitmesine rağmen buradaki yetkilileri ikna edemez. Kocasının son görüşmelerinde: “Burası güvenli değil, oğlanı da alıp Türkiye’ye gidin. Bebek, kız olursa adını Amina, erkek olursa Abdullah koy!” der. Mısırlı yetkililer kısa bir müddet sonra Amannisa’ya kocasının sınır dışı edildiğini bildirirler.

Amannisa ve Abdullah’ın kızları Amina Türkiye’de doğar, ancak babasını hiç göremez.

Haberde geçen sene gündem olan 4 Uygur Türkü’nün iadesine de yer veriliyor. Doğu Türkistanlı eğitimci Abdülveli Eyup geçen sene Tacikistan’a iade edilen Uygur Türklerinin şu anda Çin’de olduğu öne sürerken Göç İdaresi tarafından yapılan açıklamada: “Bugüne kadar hiçbir Uygur Türkü direkt olarak veya üçüncü ülkeler üzerinden Çin’e gönderilmemiş olup Ülkemizin Uygur Türklerini doğrudan ya da üçüncü ülkeler üzerinden Çin’e gönderme politikası yoktur ve olmayacaktır.” ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak: (https://edition.cnn.com/2021/06/08/middleeast/uyghur-arab-muslim-china-disappearances-cmd-intl/index.html)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar